Reklama
Dzień Języka Ojczystego z sandomierskimi premierami literackimi - Tygodnik Nadwiślański

Dzień Języka Ojczystego z sandomierskimi premierami literackimi

0

Trzy interesujące nowości książkowe zostaną zaprezentowane dzisiaj (tj. w niedzielę, 21 lutego) z okazji Dnia Języka Ojczystego. Wydarzenie odbędzie się w wersji on-line.

Spotkanie odbędzie się na profilu facebookowym Sandomierz-Królewskie Miasto. Rozpocznie się o godzinie 16.

– Chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom naszego miasta oraz jego sympatykom trzy publikacje, których autorami są sandomierzanie. Dzień Języka Ojczystego jest doskonałym pretekstem do promocji tych ciekawych i wyjątkowych wydawnictw – powiedziała Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu.

Dr Roman Chyła, historyk opowie o publikacji opracowanej z prof. Feliksem Kirykiem pt. „Kazimierz Wielki i Sandomierz”, dr Maciej Płaza, sandomierzanin, utytułowany pisarz, zdobywca Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Europy Środkowo-Wschodniej Angelus o swojej nowej, znakomitej powieści „Golem”, zaś Michał Śmielak, sandomierzanin o debiutanckiej powieści “Znachor”.

Chcielibyśmy pokazać poprzez te premiery książkowe naszym widzom facebookowym, jak wiele dzieje się wokół literatury w Sandomierzu. Chcielibyśmy także, aby Dzień Języka Ojczystego był okazją do promocji naszych lokalnych talentów pisarskich – dodała Katarzyna Knap-Sawicka.

Dr Roman Chyła

Rodowity sandomierzanin, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Jest absolwentem kierunku historia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i kultury w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. W swojej macierzystej uczelni w 2007 roku ukończył także studia doktoranckie, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Jest autorem licznych publikacji m. in. „Sandomierz i okolice w prawdzie historycznej, legendzie i ciekawostce” i „Sandomierz i zabytkowe sąsiedztwa”.

W swoim dorobku naukowym Roman Chyła ma również pierwszą monografię miasta Zawichostu i współautorstwo monumentalnej monografii Ożarowa i gminy Ożarów, której redaktorem jest jego Mistrz, wybitny znawca dziejów Sandomierszczyzny, prof. dr hab. Feliks Kiryk. Wraz z Panem profesorem jest również współautorem najnowszej publikacji „Kazimierz Wielki i Sandomierz”. Roman Chyła otrzymał tytuł Sandomierzanina Roku 2019.

Maciej Płaza

Prozaik, tłumacz, literaturoznawca. Sandomierzanin z pochodzenia, mieszkający w Poznaniu. Autor powieści “Skoruń”, “Robinson w Bolechowie” i “Golem” oraz monografii “O poznaniu w twórczości Stanisława Lema”.

Za swoją twórczość literacką i translatorską wyróżniony m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Nagrodą Literacką Gdynia, Nagrodą Europy Środkowo-Wschodniej Angelus, Nagrodą “Literatury na Świecie” i nominacją do Nagrody Nike.

Michał Śmielak

Rocznik ’79. Sandomierzanin z krwi i kości, tutaj się wychował, wykształcił i z tym miastem związał swoje losy. Działa w sandomierskich grupach: Teatr Ognia „Bohema” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Sarmata”. Jest także współzałożycielem Bike Equipa Sandomierz.

Czytelnikom przedstawił się opowiadaniem „Ostatni” w Antologii „Gladiatorzy” wydanej w 2020 roku przez Fabrykę Słów. 18 marca 2021 roku ukaże się jego debiutancki kryminał pt. „Znachor”. Czytelnik może spodziewać się głównie kolejnych kryminałów i thrillerów, gdyż autor zaczynając pisać jakąkolwiek nową książkę szybko wypełnia ją mrocznymi historiami śmierci i mordów, niezależnie od początkowego założenia. Z miłości do swojego miasta stara się umieścić w nim choć część akcji w każdej kolejnej książce.

 

na zdjęciu: Jednym z bohaterów spotkania będzie Maciej Płaza, pierwszy polski pisarz uhonorowany nagrodą Angelus.

Udostępnij
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zostaw komentarz!x
()
x