reklama
Gm. Samborzec. "Gloria Artis" dla regionalisty Andrzeja Cebuli - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

Gm. Samborzec. „Gloria Artis” dla regionalisty Andrzeja Cebuli

0

Andrzej Cebula, regionalista i przewodnik PTTK, mieszkaniec gminy Samborzec został uhonorowany Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. – Nie zapominam, skąd pochodzę. Staram się utrwalać lokalne dziedzictwo i przekazywać wiadomości o nim innym – podkreślił  wyróżniony.

Z wnioskiem o odznaczenie badacza i popularyzatora dziejów między innymi gminy Samborzec wystąpiły tamtejsze władze. Medal przyznany przez ministra kultury został wręczony Andrzejowi Cebuli podczas wtorkowej sesji Rady Gminy. Aktu dekoracji dokonał Marcin Bęben. dyrektor generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Towarzyszył mu Witold Surowiec, wójt Samborca.

Mieszkaniec Andruszkowic powiedział, że traktuje odznaczenie jako ukoronowanie swojej dotychczasowej, 30-letniej społecznej działalności na rzecz regionu. Opublikował on w tym czasie około stu artykułów i wydał siedem książek, wśród nich monografie wiosek w gminie Samborzec i „Słownik gwary sandomierskiej”.

Za swój największy sukces uważam to, że dzięki mojej książce „Figury, krzyże i kapliczki przydrożne w gminie Samborzec” zaczęto interesować się tymi obiektami i poddano je renowacji. Widać to w każdej wiosce. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ mała architektura sakralna jest wspaniała. Trzeba o nią się troszczyć. Jeśli nie będzie się dbać choćby krzyż, który stoi na rozdrożu, to nigdzie on nas nie doprowadzi – mówił Andrzej Cebula.

Więcej na ten temat w „Tygodniku Nadwiślańskim”.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.