Koronawirus – mandaty za podróżowanie. Kiedy i jak można jechać samochodem? - Tygodnik Nadwiślański
reklama

Koronawirus – mandaty za podróżowanie. Kiedy i jak można jechać samochodem?

0

Przynajmniej do 11 kwietnia w Polsce obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się. Dotyczą one m.in. transportu publicznego. Podróżujący samochodem osobowym przy obowiązujących restrykcjach także mogą otrzymać mandat. Dlaczego?

Po ograniczeniach w komunikacji miejskiej rząd w Polsce wprowadził także restrykcje wobec prywatnych przewoźników. W pojazdach 9+ może przebywać tyle pasażerów, ile liczy połowa miejsc siedzących w pojeździe. Choć te ograniczenia nie dotyczą prywatnych samochodów osobowych, to podróżujący po kraju i tak mogą liczyć się z mandatami.

Zobacz także:
– Libacja w czasie zarazy. Mieszkańcy Nowej Dęby ukarani
– Tarnobrzeg. Libacja na ławeczce w czasie epidemii
– Chorą pielęgniarkę z Tarnobrzega wypisano ze szpitala zakaźnego, bo „miejsce jest potrzebne”

W samochodzie powinny znajdować się rękawiczki, maski i środki do dezynfekcji. Najlepiej poruszać się w dwie osoby oraz by jedna z nich znajdowała się na siedzeniach z tyłu. Podróżujący powinni być ze sobą w spokrewnieni, przebywać razem także w domu – tak brzmią oficjalne zalecenia.

Funkcjonariusze w ramach kontroli drogowych weryfikują cel podróży. Zgodnie z obowiązującym przepisami wychodzić z domu można jedynie by załatwić sprawy niezbędnych do życia codziennego. Dlatego warto zastanowić się przed wyjazdem nad powodem opuszczania domu. Policja nie ukrywa, że w razie nieuzasadnionych podróży będzie nakładać mandaty.

Temat grzywn po kolejnych ograniczeniach budzi wiele kontrowersji. Po epidemii koronawirusa szykuje się sporo spraw sądowych w związku z odmowami przyjęć mandatów. – Problem polega na tym, że owe obwieszczenia z ograniczeniami są bardzo mało precyzyjne, pisane na szybko i mało konkretne. Stąd cała masa pytań do rozwiązań, które owe rozporządzenia wnoszą – powiedział dla Rzeczpospolitej Ryszard Piotrowski, profesor, konstytucjonalista. Wyraził także nadzieję, że zarówno służby, jak później sądy, podejdą do wszystkich spraw “z empatią”.

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.