Zamknij

Mateusz Damięcki ocenił uczestników konkursu zorganizowanego przez szkołę w Ossolinie (zdjęcia)

21:30, 21.11.2020 StaszewskiR Aktualizacja: 21:31, 21.11.2020
Skomentuj
reo

Szkoła Podstawowa w Ossolinie już po raz ósmy zorganizowała Konkurs Pięknego Czytania, który w tym roku odbywał się pod hasłem "W cudownym świecie Makuszyńskiego". Z powodu pandemii konieczne okazało się przeniesienie go w całości do przestrzeni wirtualnej.

- Mimo niesprzyjających okoliczności podjęliśmy decyzję, by kontynuować tradycję tego przedsięwzięcia, które każdego roku cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli z regionu świętokrzyskiego. Mieliśmy nadzieję, że przynajmniej finał konkursu można będzie zorganizować w sposób stacjonarny. Niestety, z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną, okazało się to niemożliwe - mówi Iwona Staszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ossolinie.

Uczestnicy konkursu poproszeni zostali o nagranie prezentacji video z interpretacją fragmentów prozy Kornela Makuszyńskiego. Oceniało je jury pod przewodnictwem popularnego aktora Mateusza Damięckiego. W konkursowej komisji zasiedli również: nasza redakcyjna koleżanka Małgorzata Płaza-Skowron, ksiądz Wojciech Zasada - poeta, animator kultury, twórca teatrów amatorskich oraz reprezentujący Starostwo Powiatowe w Sandomierzu Józef Żuk. Jurorzy zapoznali się z prezentacjami indywidualnie, a następnie, podczas wspólnej telekonferencji, ustalili werdykt.

I miejsce wywalczyła Apolonia Staszewska, która również przed rokiem zdobyła w konkursie główną nagrodę w swojej kategorii wiekowej, czytając fragment "Starej Baśni" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Tym razem zaprezentowała wątek zaczerpnięty z książki "Szaleństwa panny Ewy". II miejsce zajął Karol Rejak, a trzecie - ex aequo: Jagoda Gruszecka i Michał Mucha. Wyróżnienia otrzymali: Nikola Drozdowska, Julia Wójcik i Damian Mroczek.

- Dzieci należy pochwalić za inwencję i podjęcie wyzwania, mimo nietypowych okoliczności. Jak wiadomo bardzo ważnym elementem wystąpień publicznych, jak sama nazwa wskazuje, jest obecność publiczności, która w naturalny sposób stawia przed uczestnikiem dodatkowe wymagania - dla niektórych czytanie w obecności innych ludzi może być tremujące, dla innych wręcz odwrotnie - może przysparzać radości i specyficznej dyscypliny w efekcie dodającej skrzydeł uczestnikowi i uroku samej prezentacji. Wystąpienia publiczne potrafią obudzić w występujących niezwykłe pokłady energii, a teksty czytane wobec innych często nabierają w takich warunkach dodatkowych walorów. W tym roku, niestety, nie udało się zaprezentować fragmentów prozy publicznie, tym bardziej każdemu, kto wystartował w konkursie należą się brawa i uznanie - podkreśla Mateusz Damięcki. - W bardzo wielu interpretacjach pojawiały się ciekawe próby postaciowania, a to już pierwszy krok do aktorstwa.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Konkurs został dofinansowany ze środków samorządu województwa świętokrzyskiego i powiatu sandomierskiego. Koordynatorem przedsięwzięcia była Ilona Kosiarska.

3. miejsce Michał Mucha

3. miejsce Jagoda Gruszecka

2. miejsce Karol Rejak

1. miejsce Apolonia Staszewska

 

(StaszewskiR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%