Reklama
Mieszkańcy Zawichostu upamiętnią powstańców - Tygodnik Nadwiślański

Mieszkańcy Zawichostu upamiętnią powstańców

0

Obchody upamiętniające 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego odbędą się dzisiaj (w niedzielę, 24 stycznia) w Zawichoście. To miasto było w 1863 roku miejscem ważnych wydarzeń.  

O godzinie 14.30 na grobie powstańców – braci Ludwika i Kazimierza Nurowskich na cmentarzu św. Leonarda złożone zostaną wieńce i kwiaty. Wygłoszone zostaną również przemówienia. O 15 w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona będzie msza św. w intencji ojczyzny oraz bohaterów zrywu 1863 roku. Później przed tablicami upamiętniającymi braci Nurowskich uczestnicy rocznicowych obchodów złożą kwiaty i zapalą znicze.

Do udziału w uroczystości zapraszają władze Zawichostu i poseł Marek Kwitek.   

Burmistrz Katarzyna Kondziołka podkreśla, że powstanie styczniowe to ważna karta również w historii Zawichostu. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku burmistrz Leon Wilski wraz z grupą spiskowców skupionych wokół organizacji narodowej przejął pełną kontrolę w mieście, bez walki i bez przelewu krwi. Był to wielki powstańczy sukces. Działania organizacji narodowej w Zawichoście były  sprawne i skuteczne. Bohaterami tych wydarzeń, oprócz Leona Wilskiego, byli: Jan Kwietniewicz, Ignacy Kubacki, Kazimierz Biernacki, Roman Wilkoński, Ludwik i Kazimierz Nurowscy, Grzegorz Mazurkiewicz, Walenty Glarczyński, Michał Krawczyński, Paweł Wilczyński, Wojciech Kwiatkowski i inni.

To ważne, abyśmy pamiętali o wydarzeniach, które budują naszą tożsamość i naszą wspólnotę. Nie byłoby nas dzisiaj tutaj, w niepodległej Polsce, gdyby nie bohaterowie powstańczego zrywu. Oddając hołd Powstańcom Styczniowym honorujemy całe pokolenia naszych Ojców walczących o wolność i niepodległość Polski – zaznacza Katarzyna Kondziołka.  

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.