Nie żyje artysta Szczepan Siudak - Tygodnik Nadwiślański

Nie żyje artysta Szczepan Siudak

0

Nie żyje sandomierski artysta rzeźbiarz Szczepan Siudak. Twórca miał 76 lat. 

Szczepan Siudak urodził się 22 sierpnia 1945 roku w Skotnikach niedaleko Sandomierza. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Brał udział w licznych wystawach oraz konkursach ogólnopolskich i regionalnych.

Najbardziej znaną jego pracą, wysoko ocenioną przez profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jest pomnik nauczycieli pomordowanych podczas II wojny światowej – obelisk w formie spalonej książki stojący przy ulicy Armii Krajowej w Sandomierzu. Szczepan Siudak jest autorem również innych prac znajdujących się na terenie miasta: mogiły katyńskiej na cmentarzu katedralnym, pomnika Solidarności na skwerze obok Bramy Opatowskiej, mogiły dziecka utraconego na nekropolii krukowskiej, a także sarkofagu bł. ks. Wincentego Granata w kościele św. Michała.

Artysta został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w rzeźbie monumentalnej, a także odznakami „Za zasługi dla województwa tarnobrzeskiego” i „Zasłużony obywatel miasta Sandomierza”. Za swoją twórczość był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Został uhonorowany tytułem Sandomierzanina Roku 2018 w plebiscycie organizowanym przez Klub Miłośników Sandomierza. W planach miał realizację pomnika Józefa Piłsudskiego, który mógłby stanąć na nadwiślańskim bulwarze noszącym imię marszałka.

Twórca zmarł w środę, 21 lipca po długiej i ciężkiej chorobie.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź