“Pielgrzym” zawitał do Sandomierza [zdjęcia]

1

Czworo żeglarzy płynie tratwą z Krakowa do Pucka dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. W piątek “Pielgrzym” dotarł  do Sandomierza.

         Jest to trzeci rejs “Pielgrzyma” po wodach Wisły. W tym roku uczestnicy wyprawy chcą uczcić trzy setne rocznice: urodzin papieża Polaka, ale również zaślubin Polski z morzem i Bitwy Warszawskiej. Wyruszyli z Krakowa 18 maja, w dniu urodzin Karola Wojtyły. Później cofnęli się do kilometra zero, czyli do ujścia rzeki Przemszy do Wisły.

         Wodniacy wiozą ze sobą relikwie św. Jana Pawła II. – Relikwiarz został zaprojektowany przez prof. Czesława Dźwigaja. Przedstawia Ojca Świętego w geście błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Relikwiarz jest zarazem projektem pomnika, który miałby upamiętniać  100. rocznicę urodzin papieża Polaka oraz ten rejs – mówi Wojciech Chodkowski, komandor rejsu.

         W czasie wyprawy zbierane są pieniądze na postawienie pomnika.

Do tej pory załoga tratwy pokonała już około 350 kilometrów. Musiała zmierzyć się z wieloma trudnościami. Pierwszą była śluza Przewóz w Krakowie.

Wisła jest rzeką trudną. Teoretycznie byłem do tej wyprawy dobrze przygotowany, ale okazało się, że teoria i rzeczywistość to dwie różne rzeczy. Ciągle się uczymy. Wydawało nam się, że jak pokonamy śluzę Przewóz, wszystko będzie już w porządku. Trafiamy jednak na mielizny i inne przeszkody – relacjonuje komandor Marek Padjas, wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

Stałą załogę “Pielgrzyma” stanowi czterech żeglarzy – trzech mężczyzn i  kobieta. Podczas rejsu dołączają do nich inne osoby, chcące przepłynąć wybrany odcinek Wisły.

Raz na tratwie są trzy osoby, innym razem 15. Na tak ograniczonej powierzchni ludzie szybko się otwierają. Żyjemy rytmem biologicznym. Wstajemy o świcie. Po drodze podziwiamy wspaniałe widoki. Taka wyprawa to relaks i oczyszczenie wewnętrzne – podkreśla Marek Pajdas.

W Sandomierzu “Pielgrzym” zacumował w Starym Porcie. Pozostanie tutaj do sobotniego poranka. Na pokładzie znajdzie się również pięcioro sandomierzan, którzy popłyną do Zawichostu.   

Do Pucka załoga ma dotrzeć 27 czerwca, na Pielgrzymkę Ludzi Morza.

 

Share.

1 komentarz