Piknik z atrakcjami wśród kwitnących winorośli [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Piknik z atrakcjami wśród kwitnących winorośli [zdjęcia]

0
1 z 13

Koncerty, zabawy dla najmłodszych, degustacje potraw regionalnych i oczywiście win – takie atrakcje przygotowali dla swoich gości organizatorzy Pikniku Kwitnącej Winorośli, który od piątku odbywa się w Winnicy Nadwiślańskiej w Kamieniu Łukawskim, na terenie Gór Pieprzowych. Uczestnicy mogą przy okazji poznać tajniki pracy winiarzy i podziwiać niezwykle malownicze widoki.

Impreza, zorganizowana po raz drugi, ma prawdziwie piknikowy charakter. Można rozłożyć na trawie koc i w taki sposób, przy rozmowach i muzyce, relaksując się, spędzać czas. Przysmaki, między innymi bigos i ciasta, przygotowały koła gospodyń wiejskich. Przy stoiskach poszczególnych winnic należących do Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy można popróbować trunków.

Chcemy pokazać w czasie pikniku, jak wygląda uprawa winorośli. Akurat teraz jest okres kwitnienia, a nie każdy wie, że winorośl kwitnie. Pragniemy zaprezentować również nasze winnice. Zdecydowaliśmy, że impreza będzie miała charakter wędrowny, czyli co roku będzie odbywała się w innym miejscu. W ten sposób przybliżymy zainteresowanym cały Sandomierski Szlak Winiarski – mówił Mateusz Paciura, prezes stowarzyszenia.

Uczestnicy pierwszego dnia pikniku chętnie spacerowali po winnicy. Zgodnie podkreślali, że są zachwyceni atmosferą imprezy, a przede wszystkim przepięknymi widokami.

Miejsce jest rzeczywiście malownicze i unikalne przyrodniczo. Rezerwat Góry Pieprzowe otula nas z trzech stron. Są tu sarny, jelenie, dziki, lisy, zające. Towarzyszy nam również ptactwo, także to wodne –  czaple, żurawie, czarne bociany, zimorodki. Są z nami na co dzień. Słyszymy je i widzimy. Żona je fotografuje. Te ptaki występują na etykietach naszych win, wykorzystaliśmy również ich łacińskie nazwy – opowiadał Piotr Mamiński, właściciel Winnicy Nadwiślańskiej.

Zaznaczył on, że wyjątkowe położenie winnicy ma wpływ na uprawę. Bardzo dobrze udają się tutaj odmiany szlachetne winorośli, choćby riesling i chardonnay. Sami właściciele, ze względu na charakter miejsca, ale i obecność małych dzieci, prowadzą plantację w sposób ekologiczny. – Nie używamy herbicydów i pestycydów. Wiele prac wykonujemy ręcznie – dodał pan Piotr.

Pierwszy dzień pikniku zakończył koncert formacji Dawid Band.

Dzisiaj (w sobotę) impreza rozpocznie się o godzinie 13. Będą jej towarzyszyć podobne atrakcje. Około godziny 17 na scenie wystąpi duet Dominika Żukowska i Andrzej Korycki.

1 z 13

Zostaw odpowiedź