Mieszkanie chronione powstało w Sandomierzu. Lokatorzy - osoby niepełnosprawne będą przygotowywać się tam do samodzielnego życia.
Mieszkanie utworzył Ośrodek Pomocy Społecznej. Jest ono przeznaczone dla trzech osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym bądź umiarkowanym. Lokatorzy przez siedem dni w tygodniu będą mieli zapewnione wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności, choćby w przygotowaniu posiłków, ze strony opiekuna - pracownika OPS. Pracownik socjalny natomiast będzie pomagał im w załatwianiu spraw urzędowych. Ponadto mieszkańcy będą mogli liczyć na pomoc psychologa.
- Osoby niepełnosprawne będą kierowane do mieszkania na czas określony, z możliwością przedłużenia na nieokreślony. Decyzję w tej sprawie będzie wydawał Ośrodek Pomocy Społecznej - poinformowała Dorota Tarnawska, dyrektor OPS w Sandomierzu.
Na mieszkanie chronione zaadaptowany został jeden z lokali komunalnych w kamienicy przy ulicy Tadeusza Kościuszki 1. Ma powierzchnię 44 metrów kwadratowych. Są tam dwa pokoje, kuchnia i łazienka.
Lokum było wcześniej w złym stanie. Wymagało gruntowego remontu - wymiany okien, instalacji oraz tynków i podłóg. Zakupiono również wyposażenie. Miasto pozyskało dotację na ten cel z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z programu Kompleksowego Wsparcia dla Rodzin "Za życiem". Wyniosła ona 66 tys. zł. Z własnego budżetu samorząd dołożył 32 tys. zł.
Burmistrz Marcin Marzec chwalił inicjatywę. Podkreślił, że lokal będzie dużą pomocą dla osób niepełnosprawnych, ale także dla ich bliskich. - Mieszkanie odciąży rodziców od codziennej opieki nad dorosłymi dziećmi, zmagającymi się ze schorzeniami umysłowymi. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ często są to rodzice w starszym wieku - powiedział burmistrz.
Pierwsza osoba ma się wprowadzić do lokalu przy ulicy Tadeusza Kościuszki już w najbliższych dniach.
Jest to drugie mieszkanie chronione w Sandomierzu, prowadzone przez OPS. Pierwsze, dla czterech osób, powstało w 2018 roku przy ulicy Katedralnej. Zajęte są tam wszystkie miejsca.
na zdjęciu: Oficjalnego otwarcia mieszkania dokonali burmistrz Marcin Marzec i Dorota Tarnawska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Burmistrz Sandomierza z absolutorium
Podobno by rodziło się więcej dzieci mają nadawać nowe PESELE czyli JEST z PSL Zapewnione miejsce pracy po osiągnięciu 18 lat.
San
18:06, 2026-06-24
Kolej wraca do Tarnobrzega. Pierwsze pociągi pojadą już
Kolej wraca ale z jednym i zapewne jedynym peronem. Więcej nie będzie. Ilość torów już ułożonych sprawia, że na następny peron miejsca nie ma , chyba, że będzie o połowę węższy. A może usuną jeden tor dla zrobienia miejsca na następny peron? Raczej nie. Przejścia podziemnego też nie będzie, bo dla jednego peronu nikt tego nie wybuduje. Zadaszenia na całej długości peronu już nie ma i nie będzie w przyszłości. Przedłużenia peronu, w kierunku południowym (Ocice), już wybudowanego też nie będzie. Rampy do wyładunku sprzętu wojskowego w wypadku "W" czy kataklizmów też nie będzie. Za to będzie zwykły wiejski przystanek z nieco dłuższym peronem. Marzenia o wielkim Kolejowym Dworcu Centralnym w Tarnobrzegu włóżcie między bajki. Amen
Czarno- widz
17:36, 2026-06-24
Chciał kupić Poloneza. Przelał pieniądze oszustom
A bank co zrobił? Bank powinien ponieść chyba jakąś odpowiedzialność, a nie umywa ręce
Marek
17:11, 2026-06-24
Burmistrz Sandomierza z absolutorium
aha spoko a jakies osiagniecia poza zarzadzaniem? jakies inwestycje strategiczne? nowe miejsca pracy?
sftnsb
17:08, 2026-06-24