Za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania głosowało 12 radnych, trzech było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu. Przed głosowaniem burmistrz przedstawił Raport o Stanie Gminy za 2025 rok.
Przewodniczący opozycyjnego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szatan poinformował, że członkowie klubu zdecydowali się wstrzymać od głosu.
– Sytuacja związana z przebudową układu sił w Radzie Miasta w ubiegłym roku, zwłaszcza wokół prezydium rady, wpłynęła na nasze stanowisko. Byliśmy zaproszeni do rozmów i w zasadzie zostały one sfinalizowane, jednak nie doszło do realizacji ustaleń. Z tego powodu nasze zaufanie zostało zachwiane. Wstrzymujemy się od głosu, mając nadzieję, że w przyszłości to zaufanie powróci. W przeciwnym razie może ono przerodzić się w sprzeciw – powiedział radny.
Pozytywnie działalność samorządu oceniła natomiast Kazimiera Bednarska z koalicji. Jak podkreśliła, jest pod wrażeniem liczby zadań zrealizowanych w ostatnim roku, w tym inwestycji drogowych oraz mnogości wydarzeń kulturalnych.
– Martwi mnie jednak niewielki przyrost naturalny. Ubywa mieszkańców, maleje liczba rodzących się dzieci, co przekłada się na spadek liczby uczniów w szkołach i przedszkolach. Musimy wspólnie wypracować plan, który sprawi, że Sandomierz nie będzie się kurczył, lecz rozwijał. Być może potrzebne jest większe wsparcie dla budownictwa mieszkaniowego – mówiła radna.
Dochody Sandomierza w 2025 roku wyniosły blisko 204 mln zł, natomiast wydatki około 202 mln zł. W porównaniu z rokiem poprzednim dochody wzrosły o ponad 40 mln zł, a wydatki o ponad 34 mln zł. Po dwóch latach zakończonych deficytem miasto wypracowało nadwyżkę budżetową, co świadczy o poprawie równowagi finansowej. Na koniec 2025 roku zadłużenie gminy wynosiło 42,5 mln zł.
Wśród ubiegłorocznych inwestycji dominowały przedsięwzięcia drogowe. Zakończono również remont Kamienicy Oleśnickich oraz budowę zadaszonego boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 1. Trwała także przebudowa krytej pływalni.
O ile sytuacja finansowa miasta może napawać optymizmem, o tyle dane demograficzne pozostają – jak przyznał burmistrz – powodem do niepokoju. Liczba mieszkańców Sandomierza systematycznie maleje. W 2021 roku w mieście zameldowanych było 22 444 osób, natomiast na koniec 2025 roku już tylko 20 775. Oznacza to spadek o blisko 1,7 tys. mieszkańców w ciągu pięciu lat.
Bardzo niepokojące są dane dotyczące urodzeń. W 2025 roku liczba noworodków wyniosła zaledwie 67, podczas gdy w 2021 roku było ich 141. Oznacza to spadek o ponad 50 proc. w ciągu pięciu lat. Liczba aktów zgonu w 2025 roku wyniosła 722.
San16:24, 24.06.2026
burmiszcz po otrzymanych pismach przesadził sekretarz miasta pod kamerę a ona dalej grzebie w telefonie. Bezczelne. Ale ja poczekam. Bolewski gdyby nie ciągle podpowiedzi to nie wiedziałby w którym punkcie jest sesja. Geriatria. Jeszcze jedna taka sesja i zgładzę wniosek o zbadanie tego człowieka czy cokolwiek rozumie. Zastanawiające głosowanie Ziało????
sftnsb17:08, 24.06.2026
aha spoko a jakies osiagniecia poza zarzadzaniem? jakies inwestycje strategiczne? nowe miejsca pracy?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Kolej wraca do Tarnobrzega. Pierwsze pociągi pojadą już
Kolej wraca ale z jednym i zapewne jedynym peronem. Więcej nie będzie. Ilość torów już ułożonych sprawia, że na następny peron miejsca nie ma , chyba, że będzie o połowę węższy. A może usuną jeden tor dla zrobienia miejsca na następny peron? Raczej nie. Przejścia podziemnego też nie będzie, bo dla jednego peronu nikt tego nie wybuduje. Zadaszenia na całej długości peronu już nie ma i nie będzie w przyszłości. Przedłużenia peronu, w kierunku południowym (Ocice), już wybudowanego też nie będzie. Rampy do wyładunku sprzętu wojskowego w wypadku "W" czy kataklizmów też nie będzie. Za to będzie zwykły wiejski przystanek z nieco dłuższym peronem. Marzenia o wielkim Kolejowym Dworcu Centralnym w Tarnobrzegu włóżcie między bajki. Amen
Czarno- widz
17:36, 2026-06-24
Chciał kupić Poloneza. Przelał pieniądze oszustom
A bank co zrobił? Bank powinien ponieść chyba jakąś odpowiedzialność, a nie umywa ręce
Marek
17:11, 2026-06-24
Burmistrz Sandomierza z absolutorium
aha spoko a jakies osiagniecia poza zarzadzaniem? jakies inwestycje strategiczne? nowe miejsca pracy?
sftnsb
17:08, 2026-06-24
Burmistrz Sandomierza z absolutorium
burmiszcz po otrzymanych pismach przesadził sekretarz miasta pod kamerę a ona dalej grzebie w telefonie. Bezczelne. Ale ja poczekam. Bolewski gdyby nie ciągle podpowiedzi to nie wiedziałby w którym punkcie jest sesja. Geriatria. Jeszcze jedna taka sesja i zgładzę wniosek o zbadanie tego człowieka czy cokolwiek rozumie. Zastanawiające głosowanie Ziało????
San
16:24, 2026-06-24