Zamknij

Sandomierzanie oddali hołd ofiarom niemieckiego nalotu na dworzec kolejowy [zdjęcia]

20:26, 03.09.2022 MPlaza
Skomentuj

Mieszkańcy Sandomierza upamiętnili ofiary niemieckiego nalotu na dworzec kolejowy w swoim mieście. W sobotę, 3 września, przypadała 83. rocznica tego wydarzenia.

Dworzec kolejowy w Nadbrzeziu był wówczas ważnym węzłem komunikacyjnym. Wyruszali z niego na wojnę żołnierze 2 Pułku Piechoty Legionów. W czasie nalotów Luftwaffe zginęło 27 osób. Wśród poległych było 12 kolejarzy.

Janusz Stasiak, zastępca burmistrza, mówiąc o tym wydarzeniu, podkreślił, że niechlubną rolę odegrał w nim przedwojenny architekt w sandomierskim magistracie, później, w czasie okupacji, dyrektor huty szkła w Metanie, Herman Prawitz. Był on szefem niemieckiej siatki wywiadowczej. Przekazywał hitlerowcom informacje między innymi o dworcu kolejowym w Sandomierzu.

- Spotykamy się dzisiaj, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli na dworcu kolejowym w Sandomierzu oraz po to, aby pamiętać o tym i innych podobnych wydarzeniach z II wojny światowej, ale także po to, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec różnych systemów totalitarnych. Bez względu na to, czy są to systemy komunistyczne czy faszystowskie, zawsze w pewnym momencie nie radzą sobie ze swoim krajem i szukają wroga, albo na zewnątrz, jak Hitler, albo najpierw wśród swojego narodu, jak Lenin, Stalin i ich następcy. Nigdy więcej w Europie takich wydarzeń - zaznaczył Janusz Stasiak.

Andrzej Bolewski, radny i prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego "Sandomierz" mówił o roli dworca w tym mieście. Przypomniał, że według przedwojennej koncepcji Eugeniusza Kwiatkowskiego miał on być strategicznym węzłem kolejowym dla południowo-wschodniej Polski, newralgicznym miejscem dla koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po wojnie pomógł w rozwoju Sandomierza i okolic.

- Teraz jest on synonimem degradacji prawobrzeżnej części Sandomierza. Apeluję do świętokrzyskich posłów i do władz samorządowych, aby pomogli przywrócić jego świetność - dodał Andrzej Bolewski.

Potem delegacje, między innymi organizacji kombatanckich, Wojska Polskiego, władz miasta i powiatu oraz harcerze i uczniowie szkół podstawowych, złożyły wiązanki kwiatów i znicze przed tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie budynku dworcowego.

Modlitwę w intencji poległych odmówił ksiądz Marek Flis, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Na zakończenie uroczystości odtworzony został utwór "Śpij kolego".

 

 

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

hahahaha

0 0

Kiedyś stacja tętniąca życiem. Dzisiaj psy du...mi szczekają. Brawo PKP. 08:15, 05.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%