Zamknij

Urodziny Podziemnej Trasy Turystycznej. Bezpłatne zwiedzanie z atrakcjami

08:08, 09.12.2022 MPlaza
Skomentuj

Jubileusz 45-lecia istnienia obchodzi sandomierska Podziemna Trasa Turystyczna, jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji miasta. Sandomierskie Centrum Kultury, które jest jej administratorem, przygotowało z tej okazji dla zwiedzających specjalną ofertę.

W najbliższa sobotę i niedzielę, 10 i 11 grudnia, podziemia będzie można zwiedzać bezpłatnie, i to w niecodziennym wydaniu. W trasie będzie można zobaczyć kramy kupieckie. - Będzie to rekonstrukcja kramów z XIV - XVI wieku - takich, jakie stały niegdyś na ulicach miast. My przenosimy je do dawnych piwnic kupieckich Sandomierza. Zaproponujemy zwiedzającym kramy: bławatne, garbarskie, złotnicze oraz kram z warzywami i owocami. Będzie można zobaczyć również patrycjusza, czyli zamożnego mieszczanina, grajka wędrownego czy strażnika miejskiego. Nie obejdzie się bez Haliny  Krępianki. To wszystko będzie okraszone muzyką - zapowiada dr Katarzyna Radziwiłko, dyrektor SCK.

Do świata średniowiecznego handlu i rzemiosła wprowadzi gości Krakowskie Bractwo Grodzkie. Katarzyna Radziwiłko zachęca do odwiedzenia trasy szczególnie rodziny z dziećmi, zarówno mieszkańców, jak i turystów. - Będzie to okazja do uczestniczenia w ciekawej lekcji historii oraz do tego, aby poczuć klimat dawnych piwnic sandomierskich - zaznacza szefowa SCK .

W sobotę podziemia można zwiedzać od godziny 13 do 17 (ostatnie  wejście z atrakcjami zaplanowane jest na ok. 16), natomiast w niedzielę - od 9 do  17 (ostatnie wejście z atrakcjami ok. godz. 13.30).

Podziemna Trasa Turystyczna to udostępniona do zwiedzania część kilkukondygnacyjnych komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem. Korytarze pełniły w minionych wiekach rolę składów kupieckich, w których przechowywano głównie wino, sól i śledzie. Służyły także jako schronienie w niebezpiecznych sytuacjach. Zapotrzebowanie na podziemne magazyny było ogromne, co spowodowało, że osiągały one nawet 15 metrów głębokości. Po kilku wiekach, kiedy pozycja Sandomierza nie była już tak strategiczna, lochy odeszły w zapomnienie. Nieużywane i niezabezpieczone stały się przyczyną katastrof budowlanych. Na ratunek  pośpieszyli naukowcy z Akadami Górniczo- Hutniczej w Krakowie. Część wyrobisk musiała zostać zlikwidowana ze względów konstrukcyjnych.

Długość Podziemnej Trasy Turystycznej wynosi 470 metrów. Najgłębsze wyrobiska znajdują się na głębokości 12 metrów. Z podziemiami związane są legendy, Najsłynniejsza z nich opowiada o sandomierskiej bohaterce Halinie Krępiance. Kobieta, wprowadzając tam Tatarów, uratowała kosztem własnego życia miasto.

Co roku atrakcję odwiedza ponad 100 tysięcy turystów.

 

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%