Zamknij
REKLAMA

Sandomierzanie w hołdzie bohaterom 1863 roku. Obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

13.44, 22.01.2023 mp Aktualizacja: 19.50, 22.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Sandomierzanie uczcili powstańców styczniowych. Na mogiłach Ignacego Marynowskiego, Lamberta Nejmarka i ks. Tomasza Sokalskiego na Cmentarzu Katedralnym dzisiaj rano (w niedzielę, 22 stycznia) zapłonęły znicze.

[FOTORELACJA]3781[/FOTORELACJA]

W sposób symboliczny przywracamy pamięć o wszystkich bohaterach powstania styczniowego, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. „Gloria victis – chwała zwyciężonym” – powiedział poseł Marek Kwitek, główny organizator rocznicowych obchodów.

Znicze na grobach powstańców zapalili również przedstawiciele władz powiatu z wicestarostą Pawłem Niedźwiedziem na czele oraz miasta z burmistrzem Marcinem Marcem, a także radni i delegacje służb mundurowych.  

Później w kościele św. Józefa odprawiona została msza św. intencji ojczyny i powstańców styczniowych. Miejsce to, kościół i istniejący przy nim klasztor ojców Reformatów, było mocno związane z narodowym zrywem roku 1863. – Tutaj odbywały się manifestacje patriotyczne, a bracia Reformaci mocno zaangażowali się w przygotowania powstańcze i zapłacili za to kasatą klasztoru przez władze rosyjskie – przypomniał poseł Marek Kwitek.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu, w którym sandomierzanie postawili w 1863 roku krzyż z koroną cierniową, symbolizującą cierpienia polskiego narodu. 

Obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego odbyły się również w Czyżowie Szlacheckim i Zawichoście.

   

(mp)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%