Iwona Drab-Mazur rozpocznie pracę w poradni onkologicznej funkcjonującej przy sandomierskim szpitalu. Władze powiatu i dyrekcja lecznicy podkreślają, że zależy im na tym, aby pacjenci chorujący na nowotwory mieli zapewnioną jak najpełniejszą pomoc na miejscu. Stąd rozpoczęcie starań o utworzenie w Sandomierzu oddziału chemioterapii jednego dnia.
Poradnia onkologiczna w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego, uruchomiona przed niespełna dwoma laty, obecnie jest nieczynna. Wznowi działalność na początku lutego. Wtedy rozpocznie tam pracę Iwona Drab-Mazur, do niedawna kierowniczka Centrum Onkologicznego w Wojewódzkim Szpitalu imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu.
Poradnia będzie czynna dwa razy w tygodniu. Jednak, jak podkreśla starosta Marcin Piwnik, z konsultacji specjalistki będą korzystać również pacjenci z nowotworami lub podejrzeniem chorób onkologicznych trafiający na oddziały szpitalne.
W niedalekiej przyszłości rola pani doktor będzie większa.
– Planujemy utworzenie w naszym szpitalu oddziału chemioterapii dziennej. Jest to proces długofalowy, złożony. Pierwszym krokiem było zawarcie porozumienia między dwoma ośrodkami leczniczymi, czyli szpitalem w Sandomierzu i Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Trzeba jeszcze opracować mapę działań, przygotować pomieszczenia i zakupić potrzebny sprzęt. Następnie będziemy musieli stanąć do konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli nasz wniosek dotyczący oddziału zostanie zaakceptowany, będziemy mieć odrębny kontrakt z NFZ na tego typu świadczenia – tłumaczy Marcin Piwnik.
Na początku miałby to być oddział z 10 łóżkami. Szpital ma się zająć wygospodarowaniem odpowiedniego miejsca oraz kwestią wyposażenia.
Starosta dodaje, iż podczas spotkań w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, z jego dyrektorem, prof. Stanisławem Góździem, ustalono, że specjaliści z tego ośrodka będą członkami konsyliów, które odbywają się w szpitalu w celu diagnozy i kierunków leczenia. W skład tego zespołu będzie wchodziła Iwona Drab-Mazur.
Cały proces związany z tworzeniem oddziału potrwa co najmniej pół roku. Teraz większość pacjentów z powiatu sandomierskiego korzysta z chemioterapii w oddalonym o niemal sto kilometrów centrum w Kielcach.
na zdjęciu: Iwona Drab-Mazur, prof. Stanisław Góźdź, starosta Marcin Piwnik i Andrzej Swajda, pełniący obowiązki dyrektora szpitala w Sandomierzu.
[ZT]208149[/ZT]
[ZT]205136[/ZT]
2 0
brawo region sandomierski po latach degradacji za slynnego wojewodztwa gierkowskiego w koncu sie rozwijamy