Zanim laureat odebrał order, odbył się finał V Gali Orderu Rzeki Wisły. Raport z flisu szlakiem Sandomierz – Tczew, poświęconego Tomaszowi Szczęsnemu, zdał strażnik ubiegłorocznego orderu Jacek Marczewski.
– W 2022 roku Kawalerem Orderu Rzeki Wisły został Tomasz Szczęsny, człowiek ze wszech miar zasługujący na to wyróżnienie. Niestety, życie pisze czasem okrutne scenariusze. Pan Tosz nie zdążył odebrać wyróżnienia, odszedł jesienią 2022 roku. Mam jednak nadzieję, że słyszał dzwon bijący na jego cześć. Przed galą poświęconą Tomkowi powstał plan, by jego spadkobiercy przekazali order muzeum Wisły w Tczewie. Nie mogliśmy pozwolić na to, by order takiego człowieka pojechał do Tczewa samotnie. Na początku czerwca z Sandomierza ruszyła kawalkada łodzi – wspominał Jacek Marczewski, który w emocjonalnym wystąpieniu zrelacjonował przebieg tej szczególnej wyprawy.
Niespodzianką sobotniej gali było wręczenie przez Joannę Cichą-Kuczyńską, doradcę ds. UNESCO z Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, certyfikatów dobrych praktyk w uznaniu zasług osób, które przyczyniły się do wpisania flisactwa na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w efekcie na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Otrzymali je Grzegorz Świtalski, prezes Fundacji Sandomierka, główny organizator Gali Orderu Rzeki Wisły i jej pomysłodawca, oraz retman Mieczysław Łabędzki, przewodniczący kapituły orderu.
Po uroczystym wstępie przyszedł czas na odczytanie protokołu z głosowania kapituły i przedstawienie laureata wodniackiego wyróżnienia. Laudację z okazji nadania tytułu Kawalera Orderu Rzeki Wisły wygłosił Jacek Witkowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Solca. Asystę honorową głównej części uroczystości stanowiła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
– Łączy nas Wisła. To, że stoję dziś w tym miejscu, to zasługa wyjątkowości naszej rzeki, królowej Wisły. Wyjątkowość to też ludzie zafascynowani jej urokiem, ludzie, których wiedzie nienasycona ciekawość przeżycia czegoś nowego. Nie spodziewałem się tego wyróżnienia, uważam, że jest wiele osób, które bardziej na nie zasługują. Skoro jednak tak zdecydowała kapituła, mogę tylko czuć się szczęśliwy, zaszczycony i podziękować za wyrazy uznania – powiedział laureat nagrody.
Szósty Kawaler Orderu, Zdzisław Gołda, to doświadczony instruktor żeglarstwa, oddany pasji związanej z Wisłą, organizator m.in. Wielkich Królewskich Regat Wiślanych.
Order Rzeki Wisły to honorowe odznaczenie przyznawane osobom najbardziej zasłużonym dla odtwarzania, rozwoju i popularyzacji tradycji flisackich i szkutniczych w Polsce. Został on wręczony po raz pierwszy 23 lutego 2018 roku w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Inicjatorem ustanowienia orderu jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Idea imprezy odwołuje się do dawnych dorocznych spotkań zawodowych cechów rzemieślniczych i kupieckich, głównie flisackich i szkutniczych, mających na celu podsumowanie sezonu spławnego i wspólne zaplanowanie kolejnego.
Tuż przed sobotnią uroczystością wręczenia orderu, również w zamku, odbył się wernisaż tematycznie związany z wydarzeniem. Na wystawie pt. „Po Wiśle” zaprezentowano czarno-białe fotografie z zakładu Kriegerów z Krakowa.
Fundatorem tegorocznej nagrody było miasto Sandomierz. "Tygodnik Nadwiślański" był patronem medialnym wydarzenia.
[FOTORELACJA]5868[/FOTORELACJA]
[ZT]209033[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz