Jak podkreśliła Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miejskim, potrzeba stworzenia w Sandomierzu nowej atrakcji, takiej, jaka powstanie w Kamienicy Oleśnickich, wynikała między innymi z rozmów z osobami przyjeżdżającymi do miasta. Obiekt ma służyć grupom wycieczkowym, turystom indywidualnym, sandomierzanom, przede wszystkim rodzinom z dziećmi.
Burmistrz Marcin Marzec zaznaczył, że podpisanie umowy na realizację inwestycji to ważny moment dla Sandomierza. Przypomniał, że rozmowy na temat remontu i zagospodarowania kamienicy toczyły się przez pięć lat. W tym czasie trwały poszukiwania możliwości sfinansowania zadania. Pieniądze udało się wreszcie pozyskać z Polskiego Ładu.
Zabytkowa Kamienica Oleśnickich, jeden z najpiękniejszych budynków stojących przy Rynku, oraz znajdująca się za nią oficyna, mają przejść kapitalny remont. Planowane są między innymi: wymiana dachu, instalacji, okien i drzwi oraz montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych.
– Od strony budowlanej jest to bardzo wymagająca inwestycja, remontowany będzie bowiem obiekt zabytkowy. Największym wyzwaniem będzie wzmocnienie całej konstrukcji, aby zachować statykę budowli. Konieczne będą także prace związane z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym ścian – zaznaczyła Monika Złotek, prezes sandomierskiej firmy Kaldo, która wykona część remontową zadania.
Za prace aranżacyjne w obiekcie, wyposażenie go oraz za część multimedialną i interaktywną będzie odpowiadać Ejsak Group z Raszyna. Arkadiusz Ejsak zaznaczył, że jego firma od lat zajmuje się wykonywaniem wystaw i aranżacji dla różnych instytucji kultury, choćby muzeów. – Nie ukrywam, że projekt sandomierski jest szczególny ze względu na złożoność. Mam nadzieję, że to, co wniesiemy do tego przedsięwzięcia, sprawdzi się i zostanie dobrze odebrane – dodał przedstawiciel zarządu firmy.
Co będzie czekało na zwiedzających Kamienicę Oleśnickich? Na parterze będzie znajdowała się recepcja, punkt informacyjny i sklepik. Na piętrze, w aranżacji wprowadzającej gości w historyczny klimat obiektu, będzie wystawa dająca możliwość jednoczesnego rozwijania umiejętności matematycznych i poznawania dziejów grodu – jak powiedział projektant Szymon Pitek – w mechanicznym, wręcz maszynowym ujęciu. Będzie tam również pokój zagadek, który pozwoli zwiedzającym dostać się do mechanicznego teatrzyku z legendami Sandomierza oraz sala warsztatowa. – Na drugim piętrze będzie się znajdować kapsuła czasu. Wchodząc w wariacje na temat kina 5, 6 czy 7 D będzie można przemieszczać się w czasie i oglądać różne historyczne momenty z przeszłości Sandomierza. Będą wśród nich podpisana w Kamienicy Oleśnickich Zgoda Sandomierska i najazdy tatarskie – opowiadał Szymon Pitek.
„Kapsuła czasu” stylistycznie będzie nawiązywać do wnętrza łodzi podwodnej Nautilus. Sala warsztatowa będzie miała uniwersalny charakter.
– Planujemy organizować w niej różne zajęcia dla każdej grupy wiekowej – dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Będzie na pewno dużo darmowych aktywności dla mieszkańców. Mamy wiele własnych pomysłów, na przykład warsztaty stolarskie i modelarskie. Sala daje też możliwość organizacji minikoncertów, spotkań, a nawet monodramów. W kwestii wykorzystania sali będziemy również słuchać ludzi, pytać ich – być może poprzez rozmowy środowiskowe czy ankiety – czego oczekują w tym miejscu. Ważne jest dla nas zdanie sandomierzan i będziemy na pewno się z nimi konsultować – zapowiedziała Kamila Kremiec-Panek, dyrektorka Sandomierskiego Centrum Kultury, które będzie administrować obiektem.
Zakończenie całości prac planowane jest na wrzesień 2025 roku. Inwestycja będzie kosztować 12,5 mln zł. 7 mln zł pochodzi z Polskiego Ładu, a reszta z budżetu miasta.
[FOTORELACJA]5941[/FOTORELACJA]
[ZT]206545[/ZT]
0 3
brawo sandomierz po latach degradacji z lat 1975 98 nareszcie sie rozwijamy