Rejestracji będzie można dokonać w godzinach od 8 do 14. Wystarczy wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa od 3 do 4 miesięcy.
Jak podkreślają organizatorzy, pobranie wymazu nic nie kosztuje, a może pomóc osobom, dla których przeszczep jest jedyną szansą na powrót do zdrowia.
„W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większa szansa dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego na znalezienie zgodnego genetycznie dawcy niespokrewnionego. Rejestrując się, zwiększasz szansę na uratowanie komuś życia” – przypomina Fundacja DKMS.
Kto może zostać dawcą? Zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek między 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów i bez dużej nadwagi. Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
Koordynatorką akcji jest Katarzyna Strojnowska wraz z uczennicami realizującymi projekt pod nazwą Cancer Academy.
[ZT]209602[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz