Zamknij

Jubileuszowe spotkanie w sandomierskim muzeum. Placówka zaprezentowała eksponaty związane z ruchem ludowym [ZDJĘCIA]

16:49, 26.07.2024 Aktualizacja: 17:02, 26.07.2024
Skomentuj Obchody jubileuszowe w sandomierskim muzeum Obchody jubileuszowe w sandomierskim muzeum

40-lecie istnienia świętuje Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Obchody jubileuszu odbyły się dzisiaj (w piątek, 26 lipca) również w sandomierskim oddziale instytucji. W czasie spotkania przypomniano jego dorobek. 

[FOTORELACJA]7195[/FOTORELACJA]

W gablotach, na okolicznościowej prezentacji, można zobaczyć część pamiątek, jakie znajdują się w zbiorach sandomierskiej placówki. – Są to dokumenty z okresu przedwojennego i powojennego, legitymacje z podpisami Wincentego Witosa i Stanisława Mikołajczyka, pamiątki z czasów konspiracji, między innymi kenkarty. Jedna gablota poświęcona jest w większości tym osobom, których nie ma już wśród nas, a które odwiedzały nasze muzeum i należały do Towarzystwa Przyjaciół MHPRL – mówiła kustosz Iga Zamojska, kierowniczka sandomierskiego oddziału.

W siedzibie oddziału można również zobaczyć buty zesłańca na Sybir, który wrócił w nich do Polski.

Część pamiątek związanych z ruchem ludowym, przekazanych przez mieszkańców Sandomierszczyzny, znajduje się w muzeum w Warszawie. To dokumenty dotyczące organizacji działających na wsi, ale także kolekcja sztandarów i broni. W głównej siedzibie instytucji, jak zaznaczyła Iga Zamojska, są odpowiednie warunki do przechowywania tych przedmiotów.

MHPRH zostało utworzone 6 marca 1984 roku. Otwarto je 27 lipca 1985 roku. Sandomierski oddział został uruchomiony rok później. – Stanisław Kos, jego pierwszy kierownik, jeździł od domu do domu po całym terenie. Prosił o przynoszenie wszelkich pamiątek po rodzicach, które leżą na przykład na strychach – wspominała Iga Zamojska.

Udało mu się utworzyć cztery filie oddziału – w Staszowie, Klimontowie, Opatowie i Janowie Lubelskim. Dziś te placówki już nie istnieją. Sandomierskie muzeum najpierw mieściło się w budynku przy ulicy 11 Listopada, a później zostało przeniesione na Rynek Starego Miasta.

W okresie od września do kwietnia prezentowane są tam wystawy związane z ruchem ludowym, zaś w sezonie turystycznym o innej, bardziej ogólnej tematyce. Obecnie można tam zobaczyć prace artystów należących do grupy „Emocjonaliści”. To obrazy, rzeźba, tkanina artystyczna i fotografie.

– Działalność tego muzeum jest niezwykle ważna. Cieszymy się, że dzięki niemu również młodzi ludzie, mieszkańcy powiatu, wchodząc tutaj, mogą poznać historię naszego kraju. Czym byłaby teraźniejszość i przyszłość, gdyby nie nasza historia i nasza tożsamość – powiedział starosta sandomierski Marcin Piwnik.

Na przyszły rok zaplanowane są obchody jubileuszowe sandomierskiego oddziału.   

[ZT]213132[/ZT]

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%