Zamknij

Festiwal z ciekawymi wydarzeniami w Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego. Sandomierz uhonoruje popularyzatorów kamienia

10:25, 11.09.2024 Aktualizacja: 15:49, 13.09.2024
Skomentuj Cezary Łutowicz, ambasador krzemienia pasiastego, honorowy patron festiwalu.   Cezary Łutowicz, ambasador krzemienia pasiastego, honorowy patron festiwalu.

Aleja Krzemienia Pasiastego powstanie w najbliższą niedzielę, 15 września, w Sandomierzu. Cały weekend w Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego minie pod znakiem "kamienia optymizmu". Miasto przygotowuje się także do uhonorowania Cezarego Łutowicza, odkrywcy tego minerału dla sztuki złotniczej, jego ambasadora.    

W Sandomierzu odbędzie się Festiwal Krzemienia Pasiastego – "Współcześnie w stronę ziemi i korzeni".  Będzie mu towarzyszyć wiele ciekawych, różnorodnych wydarzeń.

Festiwal rozpocznie się w piątek, 13 września. Tego dnia od godziny 15 do 18 na skwerze Marcina z Urzędowa będzie można zwiedzać wioskę neolityczną. O 16 rozpoczną się tam warsztaty dla dzieci, uczestnicy nauczą się tworzyć biżuterię pradziejową. O 15 Muzeum Zamkowe zaprasza na zwiedzanie wystawy prezentującej biżuterię z krzemieniem pasiastym – jedynej tego typu na świecie muzealnej kolekcji.   

W sobotę, 14 września, o godzinie 11 w Ratuszu odbędzie się spotkanie z książką zatytułowaną „50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii 1972-2022”. W czasie tego spotkania Cezary Łutowicz otrzyma zaproszenie na sesję Rady Miasta, zaplanowaną na 25 września, w czasie której nadane mu zostanie honorowe obywatelstwo Sandomierza. O 18, również w Ratuszu, rozpocznie się wernisaż wystawy pokonkursowej „Biżuteryjna forma życia krzemienia pasiastego – w stronę korzeni i ziemi”. O 19.30 na Rynku Starego Miasta wystąpi jazzowy zespół New Bone.

Od 10 do 18 na Rynku będzie trwał Jarmark Optymistyczny, na którym będzie można kupić między innymi biżuterię z krzemieniem pasiastym. W tych samych godzinach na skwerze nieopodal zamku prezentowana będzie wioska neolityczna.

W niedzielę, 15 września, o 11 na Bulwarze Marszałka Piłsudskiego nad Wisłą utworzona zostanie Aleja Krzemienia Pasiastego. Jak poinformowała Aleksandra Tarno, szefowa Referatu Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim, posadzonych zostanie tam osiem grabów, honorujących osoby i instytucje zasłużone dla spopularyzowania kamienia: Cezarego Łutowicza, Galerię Otwartą Mariusza Pajączkowskiego, Rodzinę Krzesimowskich, prof. Andrzeja Szadkowskiego, burmistrza Sandomierza, Andrzeja Wilka, prof. dr. hab. Andrzeja Bossa i prof. Zdzisława Migaszewskiego. Urzędniczka zaznaczyła, że idea nawiązuje do hasła festiwalu: "Współcześnie w stronę ziemi i korzeni".      

W południe przewodnik zaprosi chętnych na spacer szlakiem krzemienia pasiastego (zbiórka przy studni na Rynku). O 13 na skwerze Marcina z Urzędowa odbędą się kolejne warsztaty dla dzieci. Także o 13 można będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawę sztuki złotniczej w Zamku Królewskim, zaś o 14 w ratuszu – wystawę pokonkursową. Wioska neolityczna będzie czynna od 10 do 15.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Organizatorami ich są Urząd Miejski w Sandomierzu i Sandomierskie Centrum Kultury. Patronat honorowy nad festiwalem sprawuje Cezary Łutowicz.      

[ZT]210903[/ZT]


 

 

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%