Zamknij

Bolesław Chrobry ukoronowany! Widowiskowa inscenizacja w Sandomierzu [ZDJĘCIA]

14:12, 27.04.2025 Aktualizacja: 14:19, 27.04.2025
Skomentuj Sandomierska inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego Sandomierska inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego

Główne obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego odbyły się dzisiaj (w niedzielę, 27 kwietnia) na staromiejskim Rynku w Sandomierzu. Rekonstruktorzy zaprezentowali mieszkańcom królewskiego miasta i turystom obrzęd koronacji. 

[FOTORELACJA]9252[/FOTORELACJA]

Najpierw na Rynek wkroczyły wojska – drużyna piesza, łucznicy, tarczownicy i topornicy, a następnie weszli: księżna Oda z dworem, arcybiskup gnieźnieński Hipolit oraz Rusini. Później wjechał konno książę Bolesław Chrobry z drużyną pancerną. Powitał go kasztelan gnieźnieński, a arcybiskup wygłosił mowę, po której – powołując się na wolę i zgodę cesarza Ottona III i papieża – zapytał, czy wszystkie polskie dzielnice i rody rade są koronowaniu księcia Bolesława na króla. Po tym nastąpił akt koronacji.  

Zgromadzeni na Rynku z wielką uwagą obserwowali inscenizację, wznosili okrzyki na cześć monarchy.

W rolę Bolesława Chrobrego wcielił się Maciej Bury. Powiedział on, że dla niego i pozostałych rekonstruktorów było to wydarzenie ze wszech miar wyjątkowe. – Jest to najbardziej wymagająca nasza inscenizacja, ponieważ o odtwarzanych wydarzeniach wiemy z jednej strony wiele, jednak nie na tyle dużo, żeby mieć pewność, jak one naprawdę wyglądały. Ponieważ minęło od nich aż tysiąc lat, rzeczywistość miesza się z mitami, z tym, co przez całe lata narosło wokół tej wspaniałej koronacji. Niemniej trzeba pamiętać, że to właśnie ta koronacja sprzed tysiąca lat, pierwsza w historii Polski, była początkiem drogi, którą kroczyli następni Piastowie – mówił Maciej Bury.

W inscenizację pokazaną w Sandomierzu zaangażowanych było około stu rekonstruktorów, a tych, którzy odgrywali pierwszoplanowe role było ponad 10. Jak podkreślił Maciej Bury, dla każdej z tych osób trzeba było przygotować odpowiedni strój. Są to ubiory uszyte dokładnie na tę epokę, ze specjalnych materiałów, we współpracy z historykami. Strój noszony przez Chrobrego miał jedwabne wstawki z tłoczeniami.

Maciej Bury został odpowiednio ucharakteryzowany. – Wiadomo było, że Bolesław był rosłym mężczyzną, najprawdopodobniej, zgodnie z ówczesnymi kanonami, miał brodę i dłuższe włosy. Według przekazów, Mieszko I miał wysłać włosy Bolesława do Rzymu – opowiadał rekonstruktor.

Dwudniowe obchody były połączone z inauguracją sezonu turystycznego w Sandomierzu. 

Dla miasta, jednego z najstarszych i najważniejszych w Polsce, bo przecież Sandomierz był jedną ze stolic królestwa polskiego, jest to ogromnie ważne wydarzenie. Świętujemy powstanie naszej państwowości. Tysiąc lat temu władca koronował się na króla i to królestwo przetrwało. Polska przetrwała wszelkie możliwe zawirowania. Dzisiaj obchodzimy rocznicę wspaniałego wydarzenia, które nas, Polaków, włączyło do kręgu kultury zachodniej – zaznaczył burmistrz Paweł Niedźwiedź.

Nawiązując do inauguracji sezonu, zapowiedział, że na starówce co tydzień na turystów będą czekały atrakcje.

[ZT]221682[/ZT]

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%