Zamknij

Sandomierzanie chętnie wspierają renowację zabytkowych nagrobków [ZDJĘCIA]

16:37, 01.11.2024 Aktualizacja: 21:05, 01.11.2024
Skomentuj Kwesta przed bramą Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu   Kwesta przed bramą Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu

Na trzech sandomierskich nekropoliach prowadzona jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Do akcji włączyło się ponad 300 wolontariuszy w różnym wieku. 

[FOTORELACJA]7961[/FOTORELACJA]

Wolontariusze mówili, że sandomierzanie chętnie wspierają zbiórkę. Kwestowaniu sprzyja ładna pogoda.

Obserwujemy zupełnie nowe zjawisko. Jeśli do tej pory musieliśmy zachęcać ludzi za pośrednictwem mediów społecznościowych, żeby pomogli nam w kweście, tak teraz mieszkańcy sami zgłaszali się do nas z pytaniami, czy można włączyć się do akcji. Jesteśmy tym bardzo zbudowani, ponieważ wydaje nam się, iż świadczy to o tym, że po pierwsze nasza działalność ugruntowała się w odbiorze społecznym, a po drugie, że dotarliśmy do szerokich gremiów i sandomierzanie chcą pomagać. Bardzo nas to cieszy – powiedział Waldemar Białousz, wiceprezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, radny miejski.       

Po raz pierwszy z puszką SKOCK stanęła Magdalena Jarecka, której w kwestowaniu pomagały dzieci  – siedmioletni Jaś i trzynastoletnia letnia Hania.  

Chciałam pomóc w zebraniu środków na ratowanie nagrobków na Cmentarzu Katedralnym. Tutaj są pochowani moi pradziadkowie. Poza tym lubię  angażować się w takie wartościowe inicjatywy – mówiła pani Magdalena. 

Jasio naklejał darczyńcom nalepki SKOCK. Mówił, że fajnie jest pomagać.

Już po raz kolejny w zbiórce pomagała Agnieszka Gibbon. Zaznaczyła ona, że kwestuje z potrzeby serca. – Serce rośnie, kiedy się widzi, jak bardzo ludzie chcą wspierać tę zbiórkę. Poza tym, jak zauważyłam, z dumą noszą naklejki SKOCK – dodała pani Agnieszka.                 

Wśród kwestujących przed bramą Cmentarza Katedralnego była również Aneta Dobroch, mistrzyni świeckiej ceremonii pogrzebowej. Przyznała ona, że specjalnie przyjechała z Warszawy, aby wziąć udział w akcji na rzecz nekropolii.    

Wspieram ostatnio wiele akcji, a tę kwestę już od kilku lat, również finansowo. Pochodzę z Sandomierza, a na tym cmentarzu pochowani są członkowie mojej rodziny, bardzo mi bliscy. Poza tym sympatyzuję z organizatorami akcji – mówiła Aneta Dobroch.

Do wsparcia zbiórki zachęcał także Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, honorowy obywatel grodu.  

Podczas kwesty rozprowadzane są cegiełki w postaci: albumu „Cmentarz Katedralny w Sandomierzu 1792-2017”, książki „Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu 1992-2022” oraz folderu poświęconego tej nekropolii.

Sandomierska kwesta, organizowana przez SKOCK, będzie prowadzona jeszcze w sobotę i niedzielę, od godziny 10 do 16, na Cmentarzu Katedralnym, św. Pawła i komunalnym.   

Cmentarz Katedralny został założony w 1792 roku. Znajduje się tutaj ponad 250 zabytkowych nagrobków. Społecznicy odnowili do tej pory ponad 120, jednakże część z nich wymaga ponownej renowacji.

W tym roku dzięki poprzedniej kweście, dotacjom oraz wsparciu sponsorów udało się odrestaurować dwa zabytkowe nagrobki z XIX i jeden z początku XX wieku.

[ZT]216644[/ZT]

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%