VII Kawaler Orderu Rzeki Wisły jest flisakiem honorowym, folklorystą, armatorem Dubasa Sandomierka – rekonstrukcji średniowiecznej łodzi, na której prowadzi żywe lekcje historii, radiowcem, muzykiem folkowym, wokalistą zespołu Hambawenah, autorem pieśni flisackich, działaczem na rzecz Wisły. Grzegorz Świtalski jest również organizatorem wydarzeń związanych z kulturą wodniacką: Festiwalu Dookoła Wody, Gali Orderu Rzeki Wisły i Flisu Niepodległości 11 Listopada. Został odznaczony w 2018 roku Nagrodą Przyjaznego Brzegu, przyznaną przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze za promowanie kultury wodniackiej i tradycji wiślanych.
Uroczystość, w czasie której sandomierzanin odbierze wyróżnienie, rozpocznie się o godzinie 19.
Gali, jak co roku, będą towarzyszyły inne wydarzenia związane z Wisłą i tradycjami flisackimi. Zaplanowano je na dwa dni.
W sobotę o godzinie 14 rozpocznie się spacer „Wiślanym szlakiem po Sandomierzu”, który poprowadzi Marek Juszczyk, przewodnik PTTK (zbiórka przy kotwicy na Rynku).
O 17 w kościele pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła Apostoła zostanie odprawiona msza św. w intencji flisaków, wodniaków, żeglarzy i szkutników. Po niej nastąpi uroczysty przemarsz uczestników gali z kościoła do Zamku Królewskiego. Po uroczystości, o 21, w Piwnicy Węgra Lazarczyka w Hotelu i Restauracji pod Ciżemką rozpoczną się „Flisackie bajania – mniej oficjalne spotkanie wodniaków”.
W niedzielę, 16 lutego, o godzinie 9 w Kinie Starówka zostanie pokazany film „Flisak” w reżyserii Ryszarda Kruka. O godzinie 10 Fundacja „Sandomierka” zaprasza do Collegium Gostomianum. Zaplanowano tam: zwiedzanie gmachu szkoły, spotkanie autorskie z Ryszardem Krukiem, prelekcje „Wiślane Konteksty. Tradycja. Nauka. Przyroda. Sztuka” oraz otwarcie wystaw – fotografii pt. „Ikonary” Jacka Marczewskiego oraz „Rzeźbione rzeką” Wiktora Strumiłło. Wydarzenia te potrwają do godziny 16.
Patronat honorowy nad tegoroczną Galą Orderu Rzeki Wisły objęli: Polski Komitet ds. UNESCO, marszałek województwa świętokrzyskiego, starosta sandomierski, burmistrz Sandomierza, zaś patronat merytoryczny sprawuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowy Instytut Badawczy. Rolę współorganizatora przyjęło Muzeum Zamkowe w Sandomierzu i Collegium Gostomianum.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz