[FOTORELACJA]9059[/FOTORELACJA]
Była to jubileuszowa, piąta edycja Sandomierskiego Dyktanda „z jajem”. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy wiekowe: 10-15 lat oraz młodzież od szesnastego roku życia i dorośli. Teksty dyktanda przygotowała polonistka dr Danuta Paszkowska.
Nawiązywały one, zgodnie z przyjętą już na początku inicjatywy zasadą, do zbliżających się świąt wielkanocnych, zawierały również humorystyczne i sandomierskie akcenty.
– W mojej ocenie te teksty są przeciętnie trudne. Już sam motyw jaja sugeruje treść trochę żartobliwą, przedsięwzięcie w swej istocie poważne, ale trochę z przymrużeniem oka, czyli rodzaj intelektualnej zabawy – powiedziała dr Danuta Paszkowska. – Układając tekst dyktanda, staram się mieć w pamięci nie tylko wyjątki, bo tych łatwo jest się nauczyć, ile na przykład pisownię rozłączną i łączną, pisownię wyrażeń przyimkowych, cząstkę „by”.
Marta Chorab wzięła udział z dyktandzie razem z córką, przy czym 11-letnia Oliwia była w młodszej grupie. Obie przystąpiły do miejskiego sprawdzianu po raz pierwszy. – Z ortografią już w czasach szkolnych dobrze sobie radziłam. Córka odziedziczyła to po mnie. Obie lubimy czytać, a to pomaga w poprawnym pisaniu – zaznaczyła pani Marta.
Inna uczestniczka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu, także wskazała na dużą rolę czytania. Przyznała, że przed dyktandem przypominała sobie zasady pisowni.
Wojciech Dumin, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Jana Długosza przypomniał, że dyktando jest także formą popularyzacji bogactwa języka polskiego oraz formą dobrej zabawy. Zwrócił uwagę na to, że do piątej edycji przystąpili także ci, którzy pisali ten sprawdzian w latach poprzednich.
Podkreślił i to, że wśród piszących było sporo osób spoza Sandomierza, między innymi z Warszawy, Krakowa, Skaryszewa i Międzychodu. – Uważamy, że jest to fajna promocja Sandomierza. Nasze dyktando jest dobrym pretekstem do tego, żeby odwiedzić Sandomierz lub przy okazji pobytu w tym mieście sprawdzić się w ortografii – mówił Wojciech Dumin.
W starszej grupie pierwsze miejsce zajęli ex aequo Magdalena Weiss i Tomasz Malarz, drugie – Lucyna Padykuła, a trzecie – Agnieszka Jaworska-Więcoszek. Wśród młodszych uczestników najlepsza okazała się Zofia Ratajczyk. Na drugiej pozycji znalazł się Michał Sławiński, natomiast na trzeciej – Emilia Niewiadomska. Wyróżnienie otrzymała Lena Nowak.
Nagrody ufundowali: Urząd Miejski, Wydawnictwo Diecezjalne oraz biblioteka.
Teksty dyktanda znajdują się pod poniższymi linkami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz