[FOTORELACJA]9082[/FOTORELACJA]
Bożena Żelazowska podkreśliła, że tegoroczne obchody odbywają się w miejscu wyjątkowym. – Sandomierz jest miastem bardzo ważnym dla naszego dziedzictwa, dla narodowej historii i kultury. Jest miejscem, które jest niemalże utkane zabytkami – mówiła wiceminister.
Poinformowała, że resort kultury pracuje nad zmianami do Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zaznaczyła, że ma ona już 20 lat, a celem zmian jest dostosowanie jej zapisów do prawa samorządowego i unijnego oraz uproszczenie procedur przyznawania dotacji dla właścicieli obiektów zabytkowych, także samorządów.
Bożena Żelazowska podziękowała osobom zaangażowanym w ochronę zabytków, ale również samorządom, które – jak powiedziała – mądrze dbają o to dziedzictwo. – Zabytki także pracują na waszą rzecz. To dzięki temu, że Sandomierz jest taki piękny, ma wiele obiektów zabytkowych, przyjeżdżają tutaj turyści, a to wspomaga gospodarkę. Tak dzieje się w całym kraju. Myślę, że obecnie jest także większe zrozumienie dla zabytków i większa dbałość o nie. My natomiast z ramienia ministerstwa chcemy przeznaczać jeszcze więcej środków, aby pomagać naszemu dziedzictwu – zapewniła wiceminister Żelazowska.
Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń dla służb konserwatorskich, społecznych opiekunów zabytków i osób zasłużonych dla bezpieczeństwa dziedzictwa kultury. 10 osób otrzymało odznakę „Za opiekę nad zabytkami”. Były wśród nich dwie osoby z województwa świętokrzyskiego – Daniel Czernek z Urzędu Ochrony Zabytków, zaangażowany w ochronę krzemionkowskiego regionu pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego oraz Waldemar Gliński, emerytowany archeolog, założyciel jednej z najaktywniejszych pracowni archeologicznych w regionie. Magdalena Lisowska otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Na dzisiaj (wtorek, 8 kwietnia) zaplanowane są panele eksperckie. Rozpoczną się o godzinie 9, a odbywać się będą w Zamku Królewskim. Mowa będzie o rosnącymi wyzwaniach związanych z ochroną zabytków. Poruszone zostaną także kwestie dynamicznych zmian urbanistycznych, rozwoju technologii cyfrowych oraz odpowiedzialnego zarządzania dziedzictwem kulturowym.
[ZT]221039[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz