Zamknij

„Sandomierska Chorągiew” – muzyczny hołd dla rycerzy, miasta i jego barda. Premiera utworu do słów Marka Sochackiego tuż-tuż

12:44, 04.07.2025 Aktualizacja: 13:11, 04.07.2025
Skomentuj Robert Wiórkiewicz (fot. archiwum prywatne) Robert Wiórkiewicz (fot. archiwum prywatne)

W najbliższą sobotę, 5 lipca, swoją premierę będzie miała wyjątkowa pieśń zatytułowana „Sandomierska Chorągiew”. Utwór powstał na kanwie tekstu sandomierskiego barda Marka Sochackiego. Muzykę do niego stworzył Robert Wiórkiewicz – kompozytor, aranżer i producent muzyczny. 

– To muzyczna podróż w głąb historii – hołd oddany rycerzom, obrońcom Sandomierza i duchowi niepokonanych – mówi Robert Wiórkiewicz.

Tekst autorstwa Marka Sochackiego powstał w 2007 roku. Przez lata pozostawał jednak w cieniu.

– Przeglądając na stronie internetowej poświęconej Markowi Sochackiemu jego teksty, trafiłem na „Sandomierską Chorągiew”. Widnieje przy niej wzmianka, że nie zachował się zapis nutowy tego utworu, zapis akordów, nie mówiąc już o nagraniu audio. Uznałem, że szkoda byłoby, aby tak świetny utwór pozostawał w ukryciu i nie trafił do szerokiego kręgu odbiorców. Wybrzmiewają w nim echa rycerskich ideałów, służby, poświęcenia i siły wspólnoty – opowiada Robert Wiórkiewicz.

Z informacji przekazanych przez Karola Burego, kasztelana Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej wynika, że tekst powstał z myślą o konkretnej uroczystości. Podczas wydarzenia Marek Sochacki wykonał pieśń, jednak nie została ona w żaden sposób zarejestrowana ani udokumentowana.

Robert Wiórkiewicz postanowił przywrócić utwór do życia. Prace nad nową wersją rozpoczął kilka miesięcy temu. Podkreśla, że przedsięwzięcie wymagało przemyślenia.

– Chciałem skomponować utwór w taki sposób, aby nie był monotonny i zbyt patetyczny. Miał być dość dynamiczny i oddawać ducha rycerstwa. Myślę, że to się udało – zaznacza kompozytor.

Stworzona przez niego muzyka łączy współczesny folk z popowymi brzmieniami, budując klimat pełen emocji, dumy i refleksji nad dziedzictwem przeszłości. Robert Wiórkiewicz dodaje, że utwór z tak pięknym i mądrym tekstem mógłby stać się nawet nieoficjalnym hymnem Sandomierza.

Do realizacji artystycznego przedsięwzięcia muzyk zaprosił znakomitych wykonawców. Partie wokalne wykonują: Jakub Mazur – sandomierzanin, autor tekstów i kompozytor, uczestnik programu „The Voice of Poland”, laureat ogólnopolskich konkursów piosenki; Ula Milewska – kompozytorka, autorka tekstów, trenerka wokalna, wokalistka i aktorka Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, zdobywczyni wielu nagród muzycznych oraz Mariusz Dekiel – kielecki bard, kompozytor, poeta, laureat prestiżowych festiwali piosenki literackiej i kabaretowej, prywatnie przyjaciel Marka Sochackiego. W nagraniu udział wzięli również członkowie Zespołu Muzyki Dawnej Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej: Maciej Bury, Stanisław Śpiewak i Wojciech Chmiel. Partie chóralne wykonali Aleksandra Wiórkiewicz i Filip Fietko. Na skrzypcach zagrała Weronika Jędruszak – studentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, natomiast na gitarach, instrumentach klawiszowych i perkusyjnych – sam Robert Wiórkiewicz.

Do utworu powstał również wideoklip w reżyserii Jerzego Dziedziczaka.

Internetową premierę „Sandomierska Chorągiew” będzie miała w tę sobotę w samo południe. Tego samego dnia, po godzinie 15, po inscenizacji hołdu pruskiego na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu, pieśń zostanie wykonana na żywo przez Jakuba Mazura.

[ZT]222152[/ZT]

[ZT]223559[/ZT]

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%