Zamknij
REKLAMA

Wyjątkowy prezent mikołajkowy dla uczniów z podsandomierskiej miejscowości. Dostali ... nową szkołę [zdjęcia]

18.25, 06.12.2022 MPlaza
Skomentuj
REKLAMA

Dzieci uczęszczające do Publicznej Szkoły Podstawowej w Głazowie w gminie Obrazów będą się uczyć w dużo lepszych warunkach niż do tej pory. Podstawówka zyskała bowiem nowy budynek dydaktyczny. Dzisiaj, w mikołajki, został on uroczyście otwarty.

Dotychczas szkoła korzystała wyłącznie z podworskiego budynku, pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku. Było tam bardzo ciasno, brakowało sal lekcyjnych. Dlatego prowadzące placówkę Stowarzyszenie "Nasz Region" podjęło, zakończone sukcesem, starania o rozbudowę. Obok zabytkowego obiektu postawiony został drugi, nowoczesny.

Dyrektor Artur Brzozowski zaznaczył, że warunki nauki zmienią się dzięki nowemu lokum diametralnie. Pozwoli ono także na prowadzenie dodatkowych, ciekawych zajęć.

- W nowym budynku znajdują się trzy sale lekcyjne: matematyczna, przyrodnicza i informatyczna, w pełni wyposażone w pomoce dydaktyczne, które pozyskaliśmy z różnych źródeł unijnych i krajowych. Mam nadzieję, że będziemy tam prowadzić zajęcia praktyczne - laboratoryjne, czyli naukę przez działanie. Zaczęliśmy już w tym semestrze zajęcia przyrodnicze, z edukacji filmowej, medialnej i audialnej. Realizujemy również ciekawe przedsięwzięcia z Fundacją Teatr Wyobraźni. Przygotowujemy podcasty na tematy lokalne i ponadlokalne. Lepsze warunki lokalowe pozwolą także na prowadzenie laboratoriów fizycznych i chemicznych  - powiedział Artur Brzozowski.

Nowy budynek umożliwił uruchomienie sali integracji sensorycznej, co jest bardzo ważne również z tego względu, że w szkole uczy się 11 dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami. W obiekcie jest także stołówka, pokój nauczycielski oraz zaplecze sanitarne i techniczne.

Krzysztof Tworek, wójt gminy Obrazów przyznał, że wśród radnych nie było jednomyślności w sprawie rozbudowy placówki. Podnoszono między innymi argument, że samorząd musi dofinansowywać oświatę w coraz większym zakresie. Wójt podkreślił, że nie miał wątpliwości. - Warto pokazać, że szkoła stowarzyszeniowa może się rozwijać przy udziale środków zewnętrznych. Dzięki temu będzie oferować uczniom lepsze warunki kształcenia i będzie bardziej konkurencyjna. Zresztą już wcześniej wielu uczniów z innych miejscowości, nawet z Sandomierza, przychodziło do placówki w Głazowie - mówił Krzysztof Tworek.

Oficjalne otwarcie nowego budynku rozpoczęło przecięcie wstęgi, a raczej rozwiązanie wstążki prezentowej. Artur Brzozowski przyznał, że uczniowie i nauczyciele nie mogli wymarzyć sobie lepszego mikołajowego prezentu. Obiekt poświęcił ksiądz Adam Kopeć, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego w Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu. W czasie uroczystości społeczność szkoły otrzymała gratulacje między innymi od posła Marka Kwitka. Dzieci zaprezentowały program artystyczny.

Na rozbudowę podstawówki Stowarzyszenie "Nasz Region" pozyskało wsparcie w wysokości 500 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Kwota prawie 1,5 miliona złotych pochodziła z budżetu gminy. Inwestycja, z uwagi na charakter starszego budynku, była prowadzona w porozumieniu z konserwatorem zabytków.

Do placówki w Głazowie uczęszcza 76 uczniów.

 

 

(MPlaza)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%