Zamknij
REKLAMA

Kolejny duży sukces odkrywców skarbu z Zawichostu-Trójcy

13.07, 23.01.2023 mp Aktualizacja: 14.11, 23.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Nadwiślańska Grupa Poszukiwawcza „Szansa” z Annopola ponownie została zwycięzcą plebiscytu „Sensacje Archeologiczne 2022”, który ogłosiło czasopismo „Archeologia Żywa”. Grupa ta, skupiająca miłośników historii z różnych miejscowości, również z Sandomierza, odkryła słynny już skarb z Zawichostu-Trójcy.   

Eksploratorzy zajęli pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza współpraca środowisk”. Wywalczyli również drugą pozycję w rywalizacji na „Najskuteczniej popularyzowane badania 2022”, ustępując tylko zespołowi z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Grupa, przypomnijmy, prowadzi poszukiwania między innymi w zawichojskiej Trójcy. Znalazła tam wiele cennych zabytków, wśród nich skarb prawie dwóch tysięcy monet, głównie denarów Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego, synów Bolesława Krzywoustego. Zapewnił on „Szansie” zwycięstwo w poprzedniej edycji plebiscytu.

Znalazł się on również na pierwszym miejscu w przygotowanym przez czasopismo „National Geographic” zestawieniu najważniejszych polskich odkryć archeologicznych ostatniej dekady.

Odkrycia wskazują na to, że w XI i XII wieku w Zawichoście-Trójcy istniała osada targowa o znaczeniu ponadlokalnym, gdzie spotykali się kupcy nie tylko miejscowi, ale również z terenów położonych nad Bałtykiem, z Rusi, prawdopodobnie także z Węgier.

– Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie pełna zrozumienia, zaufania i życzliwości współpraca z zespołem badawczym, prowadzonym przez dra hab. Marka Florka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz z firmą archeologiczną „Trzy Epoki”. Pokazała ona, że poszukiwacze razem z archeologami mogą dokonać niesamowitych i sensacyjnych odkryć, mających wpływ na poznawanie historii naszego kraju – podkreślił Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, prezes grupy.

(mp)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

GoscGosc

1 0

Sandomierz tyle.lat nie dorobil się domu kultury a wydaje kasę na zrywanie dobrych chodników ścieżki rowerowe metalowe do nich barierki wycina bez mała.100 letnie drzewa dl 1 _2 miejsc psrkingowych 15:20, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%