Zamknij

Odeszli w minionym roku - pow. sandomierski, staszowski, opatowski [zdjęcia]

15:28, 30.10.2020 KR Aktualizacja: 16:42, 01.11.2020
Skomentuj

W pierwszych dniach listopada, jak co roku, wspominamy osoby, które odeszły. Wśród nich jest wiele osób znanych i zasłużonych w naszym regionie. Przypominamy ludzi, którzy zmarli w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powiatów: sandomierskiego, staszowskiego oraz opatowskiego.

Zobacz także: Odeszli w minionym roku - województwo podkarpackie

KS. MARIAN MOLGA (l. 86) - wieloletni proboszcz parafii w Skotnikach. Urodził się 8 grudnia 1934 roku w Sławnie w diecezji radomskiej. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia filozoficzno - teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1958 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Szewna, Drzewica, Żarnów, św. Józefa w Skarżysku Kamiennej oraz w parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. W latach 1972 - 1976 był proboszczem w Stodołach, a od roku 1976 do przejścia na emeryturę w 2009 roku w Skotnikach. Od 1987 roku był Kanonikiem Honorowym Sandomierskiej Kapituły Katedralnej. W 2002 roku został mianowany Kapelanem Honorowym Jego Świątobliwości. Był również ojcem duchownym kapłanów Dekanatu Koprzywnickiego. Zmarł 3 stycznia.

FRANCISZEK MAKOWSKI - sandomierzanin, działacz społeczny. Był wieloletnim prezesem Koła Wędkarskiego numer 1 PZW Sandomierz, a także założycielem Klubu Tenisa Stołowego "Sandomierz". Propagował sport, zwłaszcza wśród młodzieży. Zasiadał również w Radzie Miasta Sandomierza. Zmarł 22 lutego.

s. CZESŁAWA CECYLIA WRÓBEL - zakonnica ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego, w latach 1966 - 1972, przełożona generalna zgromadzenia, wieloletnia Przełożona Wspólnoty Sióstr w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Sandomierzu. Zmarła 16 marca. Została pochowana na cmentarzu katedralnym.

JACENTY CZAJKA (l. 72) - wieloletni kierownik sandomierskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz samorządowiec. Był absolwentem Akademii Rolniczej w Krakowie. Jako szefowi sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, przyszło zmagać się między innymi ze skutkami powodzi, które nawiedzały nasz region, a także z ogromnym wyzwaniem, jakim była odbudowała wałów przeciwpowodziowych. W 2018 roku przeszedł na emeryturę. Był radnym powiatu, piastował funkcję przewodniczącego. Był też członkiem zarządu powiatu. Jacenty Czajka był działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Szefował miejskim strukturom tej partii w Sandomierzu. Zmarł 21 czerwca.

HELENA KUROWSKA (l. 91) - społeczniczka z Kleczanowa, propagatorka dawnych tradycji. Przez ponad 60 lat kierowała Kołem Gospodyń Wiejskich w Kleczanowie. Działała również w Towarzystwie Przyjaciół Wsi Kleczanów. Była bardzo otwartą, powszechnie szanowaną osobą. Zmarła 28 czerwca.

TOMASZ KOLERA (l. 40) - radny gminy Wilczyce. Zmarł 9 lipca.

KS. CZESŁAW PRZEWŁOCKI (l. 90) - były proboszcz parafii w Chobrzanach. Urodził się 17 marca 1940 roku w Chodkowie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1965 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Głowaczów, św. Marcina w Połańcu, Sienno, Świętej Trójcy w Starachowicach i św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim. Był proboszczem w

parafiach: Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim, w Łętowni, a w latach 1997-2000 w Chobrzanach. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Sandomierzu. Pełnił funkcję wicedziekana Dekanatu Sandomierz-Południe, ojca duchownego Dekanatu Klimontów. Został odznaczony godnością Kanonika Honorowego Sandomierskiej Kapituły Katedralnej w 1993 roku oraz Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości w 1994 roku. Zmarł w 55. roku kapłaństwa 21 października.

STANISŁAW JASTRZĄB (l. 82) - zasłużony pedagog i samorządowiec, wieloletni radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Mandat radnego sprawował w latach 1994-2006. Wcześniej przez wiele lat pracował jako nauczyciel fizyki i wicedyrektor w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Założyciel działającej do dnia dzisiejszego orkiestry górniczej. Przed jej powołaniem przejął po Tadeuszu Wróblu obowiązki kapelmistrza staszowskiej orkiestry strażackiej. W ubiegłym roku Stanisław Jastrząb zaangażował się w przygotowania jubileuszu 100-lecia staszowskiego LO. Opracowywał m.in. księgę jego absolwentów. Nie zdążył jednak jej wydać. Zmarł 22 grudnia 2019 roku. Został pochowany na cmentarzu w Staszowie.

RYSZARD PATRZAŁEK (l. 77) - emerytowany pracownik Urzędu Gminy w Szydłowie. Zmarł 14 stycznia.

WŁADYSŁAW ZMARZLIK (l. 94) - Kombatant, współzałożyciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotuszowie (1956 r.) i wieloletni jej prezes. Był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 1990-1994 pełnił mandat radnego rady gminy Szydłów. Był także członkiem zarządu GS "SCh" w Szydłowie.

FELIKS DROŻDŻOWSKI (l. 71) - połańczanin, szpadzista, instruktor szermierki w GKS "Gryf"" Mielec oraz zawodnik i trener sekcji szermierczej GKS Katowice. Feliks Drożdżowski był reprezentantem Polski w szpadzie w kategorii seniorów, m.in. uczestnikiem Mistrzostw

Świata w Grenoble w 1974 roku. To także wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w barwach GKS Katowice. Pogrzeb sportowca odbył się 4 maja na Cmentarzu Miejskim w Żywcu.

MAREK PONIEWIERKA (l. 57) - wieloletni przewodniczący zarządu Międzyszkolnej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" oddział Staszów. Był również nauczycielem informatyki w staszowskiej PSP nr 2. Zmarł w czerwcu.

STANISŁAW KRZYSZTOF KOWALCZEWSKI (l. 74) - Przewodniczący Rady Miejskiej Staszowa I kadencji. Pracował między innymi jako kierownik oddziału wodnokanalizacyjnego w Kopalni i Zakładach Chemicznych Siarki "Siarkopol" w Grzybowie. Pełnił też funkcję zastępcy dyrektora Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie. Zmarł 1 sierpnia.

JANUSZ BUGAJ (l. 64) - trener Czarnych Połaniec i radny Rady Miejskiej w Połańcu trzech kadencji. Zmarł w sierpniu.

KS. HENRYK KOZAKIEWICZ (l. 82) - wieloletni proboszcz parafii św. Bartłomieja w Staszowie i budowniczy Sanktuarium Jana Pawła II. Ksiądz Henryk urodził się 3 sierpnia 1938 roku w Ożarowie. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1964 roku. Pierwszą posługę kapłańską sprawował w Nowej Słupi. Następnie pracował w Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach, Przedborzu,

Zwoleniu, a w 1976 roku trafił do parafii świętego Bartłomieja w Staszowie. W 1986 roku został jej proboszczem. Pozostawał nim do 2012 roku, kiedy to przeszedł na kapłańską emeryturę. Dzięki jego staraniom wzniesiono kościół Świętego Ducha w Staszowie, który jest wotum wdzięczności za uratowanie życia świętego Jana Pawła II. Gruntowną renowację przeszedł także kościół świętego Bartłomieja. Ksiądz Kozakiewicz został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Opatowie - 1991, tytułem "Zasłużony dla miasta Staszowa"- 1995, godnością kanonika gremialnego Kapituły Kolegiackiej w Opatowie - 2004 oraz godnością prałata Kapituły Kolegiackiej w Opatowie. Zmarł 3 sierpnia, w dniu swoich urodzin.

BRONISŁAW WOLAŃSKI - znany propagator regionalnych tradycji z Iwanisk. Był honorowym członkiem OSP w Iwaniskach. Przez ponad 30 lat przewodził miejscowemu Kołu Pszczelarzy. Słynął także z popularyzacji regionalnych zwyczajów i obrzędów, np. dotyczącego tarabanu (bębna), oznajmiającego w noc przed rezurekcją wieść o Zmartwychwstaniu Pańskim. Iwaniska słyną z tego w całym kraju. Zmarł w marcu.

KS. WŁADYSŁAW SROKA (l. 82) - W latach 1982 - 2012 był proboszczem parafii Malice pod Opatowem. Urodził się 9 stycznia 1938 r. w Jankowicach w diecezji radomskiej.  Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbył w latach 1957-1963. Wyświęcony na kapłana 8 czerwca 1963 r.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Goźlice, Wrzos, Bliżyn, Żarnów, Ostrowiec Świętokrzyski-parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Pionki, Staszów-parafia św. Bartłomieja, Iłża, Przedbórz. W latach 1982 - 2012 był proboszczem parafii Malice pod Opatowem. Po przejściu na kapłańską emeryturę zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Sandomierzu.

W 1996 r. został odznaczony godnością kanonika honorowego kapituły opatowskiej. Zmarł 24 października.

KS. MIECZYSŁAW MARCHEWKA (l. 75) - kapłan diecezji radomskiej, urodzony w miejscowości Lipowa (gmina Opatów) 20 lutego 1945 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1970 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Pilczyna, Wieniawa, Osiek, Skaryszew, Ostrowiec Świętokrzyski - Matki Bożej Saletyńskiej, Starachowice - Wszystkich Świętych. Proboszczem był w parafii św. Piotra w Radomiu i Wielgiem. Zmarł 5 lipca. Pochowany na cmentarzu w Ptkanowie.

KS. STANISŁAW KAPICA (l. 70) - kapłan diecezji kieleckiej, urodzony w 1950 roku w Słupi Nadbrzeżnej, w gminie Tarłów. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1975 roku. Od 1996 roku był proboszczem w parafii Przemienienia Pańskiego w Kielach - Białogonie. Zmarł 25 października 2020 roku.

IWONA ŚLĘZAK (l. 44) - nauczycielka języka niemieckiego. Od 1998 roku pracowała w Zespole Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie. Wielokrotnie nagradzana. Zmarła po ciężkiej chorobie 27 sierpnia

 

(KR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%