Zamknij

Hieronim Dekutowski „Zapora” znów wyklęty? Poczta wstrzymała zaplanowaną na Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych emisję znaczka z nim

19:39, 01.03.2024 . Aktualizacja: 20:25, 01.03.2024
Skomentuj Tak miała wyglądać karta pocztowa ze znaczkiem z majorem Hieronimem Dekutowskim "zaporą" Tak miała wyglądać karta pocztowa ze znaczkiem z majorem Hieronimem Dekutowskim "zaporą"
reo

W piątek, 1 marca, w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Poczta Polska miała wyemitować kolejny już znaczek z cyklu „Żołnierze Wyklęci”. Miał się na nim znaleźć tarnobrzeżanin, major Hieronim Dekutowski „Zapora”. Dwa dni przed datą emisji nowe władze PP wstrzymały wydanie wydrukowanego już nakładu znaczków.

O skandalu ze znaczkiem przedstawiającym mjr. Hieronima Dekutowskiego poinformował Jarosław Wróblewski, redaktor naczelny Biuletynu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL „Rakowiecka 37”, który pomagał w jego przygotowaniu.

– Poczta Polska ma nowe władze, nowego prezesa i zarząd. Wczoraj otrzymałem maila: „W dniu wczorajszym na posiedzeniu Zarządu Poczty Polskiej S.A. podjęto uchwały dotyczące zmian w planie emisji znaczków i kartek z nadrukowanym znakiem opłaty. Zmiany dotyczą kolejności wprowadzenia. W związku z powyższym 1 marca br. nie wejdzie do obiegu emisja Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zarząd Poczty Polskiej S.A. wnioskuje do ministra właściwego ds. łączności o wprowadzenie zmian do planu emisji znaczków pocztowych na 2024 rok m.in. „Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (z 1 znaczek – marzec, na 1 znaczek – kwiecień)". – napisał w mediach społecznościowych Jarosław Wróblewski.

Znaczek z „Zaporą” był już wydrukowany, w nakładzie 120 tys. egzemplarzy, przygotowane były także karty pocztowe. Poczta Polska w żaden sposób nie wytłumaczyła zmiany terminu przygotowywanej od dawna emisji. Postać mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” została wybrana na znaczek wydawany w 2024 roku nieprzypadkowo – 7 marca minie 75 rocznica jego śmierci w więzieniu UB – został zabity strzałem w tył głowy, tak samo zabito jego 7 podkomendnych.

[ZT]209396[/ZT]

Ciało „Zapory” pochowano w bezimiennym, zbiorowym dole śmierci na tzw. „Łączce” na warszawskich Powązkach. W 2012 roku ekipa poszukiwawcza IPN kierowana przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazła zbiorowy grób ofiar stalinowskich wyroków. Rok później oficjalnie poinformowano, że wśród zidentyfikowanych szczątków są również te Hieronima Dekutowskiego.

W odkłamywanie historii Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i przywracanie pamięci o nim była bardzo zaangażowana zmarła w ub. roku tarnobrzeżanka, Krystyna Frąszczak, społeczniczka, założycielka tarnobrzeskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prywatnie siostrzenica „Zapory”.

Rezygnacja z emisji znaczka z „Zaporą” w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbiła się szerokim echem. Wśród organizacji, które wyraziły oburzenie z tego powodu znalazło się także Stowarzyszenie Patriotyczny Tarnobrzeg. Poczta Polska nie skomentowała swojej decyzji.

Ilustracje - Biuletyn Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL „Rakowiecka 37”

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Zdzisław Zdzisław

4 1

Brak słów... Tarnobrzeg powinien zawalczyć o Zaporę. 23:27, 01.03.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mariomario

0 0

no niestety tbg to pokomunistyczne miasteczko 09:12, 02.03.2024


reo

obiektywnaobiektywna

3 5

W polskiej historii jest dorabianie "filozofii". Polecam książkę Skazy na pancerzach. Tam się dowiecie jacy święci byli niektórzy wyklęci. 08:21, 02.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%