Zamknij

"Polskie symbole narodowe w twórczości Stanisława Lubacza". Zamek w Baranowie Sandomierskim zaprasza na wystawę [ZDJĘCIA]

11:04, 29.07.2023 Aktualizacja: 12:31, 29.07.2023
Skomentuj

Wystawę "Polskie symbole narodowe w twórczości Stanisława Lubacza" oglądać można w Zamku w Baranowie Sandomierskim. Wczoraj w zamkowym przyziemiu odbył się wernisaż. 

Kolekcja zawiera ponad sto Orłów Białych, Orły Piastowskie, Jagiellońskie, wojskowe i urzędowe, zbiór ponad stu godeł "Państwa świata", wizerunki bohaterów niepodległości, "Poczet królów polskich" i wiele innych własnych kompozycji. Wystawa została zorganizowana w oparciu o zbiory prywatne córki S. Lubacza, Izabeli Zagórskiej-Tarnowskiej, oraz zbiory Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu. 

Stanisław Lubacz urodził się we Francji w 1931 r. Po II wojnie światowej przyjechał z rodzicami do Polski. Mieszkał w Tarnobrzegu. Przez wiele lat był pracownikiem KiZPS "Siarkopol".

– To go łączy z Baranowem Sandomierskim, ponieważ, jak wiadomo, tutejszy zamek przez wiele lat był własnością "Siarkopolu", który organizował w nim rozmaite spotkania. Wystawa jest zatytułowana "Polskie symbole narodowe w twórczości Stanisława Lubacza", ale obejmuje o wiele większy zakres twórczości pana Stanisława – mówił podczas wernisażu dyrektor muzeum zamkowego Paweł Przykaza. – Historia twórczości Stanisława Lubacza zaczyna się w latach 70. ub. wieku. Dzisiejsza wystawa jest symboliczna. Dzieła artysty, a przynajmniej ich część, po raz pierwszy były prezentowane właśnie w Baranowie Sandomierskim, w 1984 r. Teraz, 39 lat później, dzieła te wracają wzbogacone o późniejsze prace. 

[FOTORELACJA]4589[/FOTORELACJA]

Wystawa jest przekrojowa, zaczynamy oglądać ją od tego, co zapoczątkowało twórczość S. Lubacza. – Symbol Polski, orzeł, stał się tematem fascynującym dla autora i od nich wszystko się zaczęło – opowiada P. Przykaza. – Dalej mamy poczet królów polskich. Są to fotografie dzieł Bacciarellego, w oryginalnych ramach wykonanych przez pana Stanisława. Orzeł biały pod swymi skrzydłami gromadzi wiele osób, o różnych poglądach, które łączy to, że mają ten symbol w sercu. Dla pana Stanisława te osoby były szczególne, dlatego dalszą część ekspozycji stanowią wizerunki bohaterów niepodległości. W rogu mamy też ciekawą pozycję, godła państw świata. Jest ich sto kilkadziesiąt. Ostatnia część zbiorów przedstawia prace inspirowane starożytnym Egiptem. 

Centrum wystawy to swego rodzaju hołd dla zmarłego w grudniu ubiegłego roku artysty. Można tu zobaczyć jak wyglądał proces twórczy. Najpierw powstawały szkice, które później za pomocą kalki przenoszone były na kawałek miedzi. Następnie własnoręcznie wykonanymi narzędziami miedź była kształtowana. W tym miejscu można porównać projekt z efektem końcowym, prezentowanym na ścianie.  

Wystawę "Polskie symbole narodowe w twórczości Stanisława Lubacza" w przyziemiu Zamku w Baranowie Sandomierskim można oglądać do marca przyszłego roku. 

 

(sc)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%