Zamknij

Kolejne ciekawe zabytki znaleziono w miejscu budowy obwodnicy Opatowa

09:38, 07.06.2023 Aktualizacja: 09:43, 07.06.2023
Skomentuj

Kolejne ciekawe odkrycia archeologiczne przyniosły badania prowadzone w miejscu budowy obwodnicy Opatowa. Badania te dobiegają już końca.

Jednym z ostatnich znalezisk jest mała ceramiczna główka. Jest to, zdaniem archeologów, prawdopodobnie ozdobny fragment naczynia z wczesnej epoki brązu i kultury pomorskiej, datowanej nawet na około 700 lat p.n.e. Odkryto także naczynia z początków naszej ery, czyli okresu wpływów rzymskich.

Do tej pory, od czasu rozpoczęcia wykopalisk, w rejonie Opatowa znaleziono już wiele interesujących przedmiotów - śladów przeszłości.

– Do przebadania wyznaczyliśmy ponad 20 stanowisk. Archeolodzy odkryli tam artefakty z okresu neolitu, brązu, kultury łużyckiej i pomorskiej oraz z wczesnego średniowiecza. Najstarsze z nich, te neolityczne, mogą mieć nawet około 6 tysięcy lat – informuje Małgorzata Pawelec-Buras, rzeczniczka kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najciekawszych artefaktów pochodzących z miejsca budowy jest kościany grzebień, najprawdopodobniej wykonany i używany we wczesnym średniowieczu (XI-XII w.). O osadnictwie na tych terenach świadczą również takie eksponaty jak: dłuto żelazne, nożyk żelazny i paciorek kamienny.

Znalezione artefakty zostaną opracowane i poddane konserwacji. Później mogą trafić do muzeum w Sandomierzu. Decyzję w tej sprawie podejmie konserwator zabytków.

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%