Zamknij

Zobacz archiwalne zdjęcia Kopalni Siarki "Machów". Dziś w tym miejscu jest Jezioro Tarnobrzeskie [FOTO]

16:59, 05.01.2023 Aktualizacja: 11:44, 14.01.2023
Skomentuj

Kopalnia Siarki "Machów" powstała w 1968 roku. Eksploatacje złóż siarki na jej terenie prowadzono za pomocą metody odkrywkowej. Była największym tego typu zakładem górniczym na świecie.

[FOTORELACJA]3722[/FOTORELACJA]

Wydobycie złóż siarki metodą odkrywkową Kopalnia „Machów” rozpoczęła w 1969 roku. Po blisko 20. latach Kopalnia stała się nierentowna, toteż decyzją z 29 maja 1992 roku Minister Przemysłu i Handlu postawił ją w stan likwidacji.

W latach 90. cena siarki gwałtownie spadła, co w konsekwencji spowodowało załamanie się przemysłu siarkowego nie tylko w Polsce. Rosnącej podaży siarki z odzysku towarzyszył spadek zapotrzebowania na nawozy sztuczne w różnych regionach świata i w kraju. Przysłowiowym gwoździem do trumny był gwałtowny wzrost kosztów produkcji spowodowany urealnieniem cen głównych nośników kosztowych produktów – transportu, energii cieplnej i elektrycznej, oraz surowców do produkcji chemicznej.

Eksploatacja siarki metodą odkrywkową stawała się coraz mniej rentowna. Od 1992 roku cena siarki na rynkach światowych systematycznie malała, a eksport był coraz mniej opłacalny. Na przestrzeni osiemnastu lat cena za tonę siarki na rynkach światowych spadła 4-krotnie. W latach 80. cena za tonę siarki wynosiła 138,9$, 58,2$ w roku 1992, 31,4$ w roku 1993, 34$ w roku 1996/1998. W niektórych zakątkach świata, w krajach takich jak np. Tunezja czy Brazylia cena za tonę siarki była niższa niż 30 dolarów za tonę!

– Gdyby nasz kombinat leżał w porcie gdańskim, jeszcze warto byłoby eksperymentować, bo odpadłyby koszty transportu – mówił ówczesny dyrektor naczelny „Siarkopolu” Witold Dziedzic. – Niestety z Tarnobrzega nad morze daleko… Siarka jako surowiec przestała być produktem rentownym. Na nasze nieszczęście ta tendencja utrzymuje się do dziś. – podsumował.

Wspomniana decyzja Ministra Przemysłu i Handlu stawiająca kopalnię „Machów” w stan likwidacji, jednocześnie zobowiązała KiZPS „Siarkopol” do przeprowadzenia robót likwidacyjnych, tym samym tworząc przedsiębiorstwo państwowe o nazwie Kopalnia Siarki „Machów” w Likwidacji.

Proces likwidacyjny rozpoczął się 2 lata po decyzji Ministra Przemysł i Handlu – w 1994 roku. Prace polegały na powolnej likwidacji kopalni, zwolnieniach pracowników, systematycznym pozbywaniu się majątku produkcyjnego oraz rekultywacji terenów pogórniczych. Roboty likwidacyjne przygotowywały wyrobiska kopalni machowskiej przed napełnieniem go wodą z Wisły.

Krach „żółtego złota” przyszedł nagle, a razem z nim nowa perspektywa dla terenu, jaki zajmowała kopalnia siarki w Machowie.

Niestety koniunktura siarki uległa gwałtownemu załamaniu, głównie za sprawą taniej siarki z odzysku. Wydobycie rodzimej siarki szybko okazało się nieopłacalne, co doprowadziło do likwidacji wyrobiska.

Kopalnia zakończyła działalność wydobywczą w 1992 roku.

[ZT]200647[/ZT]

(rn)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

tomektomek

4 1

pierwsza kopalnia siarki na ziemi sandomierskiej powstala w piasecznie i machowie

10:12, 06.01.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%