Czernihów na Ukrainie od ponad 20 lat ma podpisaną umowę partnerską z Tarnobrzegiem. Dziś miasto jest jednym z kluczowych punktów Ukrainy. W czwartek, 3 marca, stało się celem bandyckiego ostrzału ze strony Rosjan. Pociski artyleryjskie i rakiety spadały nie na infrastrukturę militarną, tylko na dzielnice mieszkaniowe.
"Putin to dupek, który oszalał, ale zwycięstwo będzie nasze! Chwała Ukrainie" - napisał znany z ostrych wystąpień przeciwko agresorom mer miasta Władysław Atroszenko.
Czernihów jest solą w oku rosyjskich agresorów. Miasto leży pomiędzy Białorusią, skąd atakują Rosjanie, a Kijowem, stolicą Ukrainy. Tedy wiedzie najkrótsza droga do Kijowa, jednak oddziały armii ukraińskiej rozlokowane wokół miasta uniemożliwiają agresorom marsz na stolicę Ukrainy. Choć w samym Czernihowie nie ma instalacji militarnych, miasto padło ofiarą bandyckiego ostrzału artyleryjskiego i rakietowego. Z danych miejscowej administracji wynika, że zginęły co najmniej 33 osoby. Straty są jednak prawdopodobnie wyższe, bowiem dopiero trwa przetrząsanie ruin.
"Czernihiv to serce Kijowskiej Rosji. Starożytne wspaniałe miasto z zabytkami architektury, świątyniami prawosławnymi światowej klasy. Miasto z dawną historią. Nasi bohaterowie w pamięci wielu pokoleń. Dziś miasto jest ostrzelane rakietami na dużą skalę, po atakach lotniczych. Uszkodzonych zostało wiele obiektów i konstrukcji: pomniki architektury, placówki oświatowe, szpitale, dziesiątki budynków. Czernihiv poniósł podobne straty podczas bombardowania nazistów w dniach 23-25 sierpnia 1941. W dzisiejszych czasach te same zbrodnie przeciwko miastu i przeciwko ludzkości popełnia rosyjska armia. Czernihiv wstał wtedy, my wstajemy teraz! Nikomu nie oddamy naszego miasta! Ludzie będą walczyć o Czernihiv na śmierć. Obywatele Czernihiw oddadzą życie za swoje rodzinne miasto" - napisał w emocjonalnym wpisie Władysław Atroszenko.
W Tarnobrzegu trwa zbiórka materiałów opatrunkowych i środków higienicznych dla obrońców miasta. Prowadzona jest też zbiórka finansowa na pomoc dla Czernihowa.
Fot. materiały W. Atroszenki. Na zdjęciach archiwalnych zniszczenia dokonane w Czernihowie przez Niemców w 1941 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz