Zamknij

Statyczna próba rozciągania - na czym polega?

08:39, 29.10.2021
Skomentuj

Laboratorium Wytrzymałościowe Tenslab z siedzibą w Gdańsku oraz oddziałami w Gdyni i Szczecinie w ramach swojej działalności oferuje przeprowadzanie badań mechanicznych próbek według normy i ogólnie przyjętych standardów. W jakim celu przeprowadza się tego typu badania? Istnieje szereg różnych możliwych sposobów wykorzystania badań, a sprawdzenie umiejętności kandydatów na spawaczy czy weryfikacja za zgodność z atestem to tylko niektóre z nich.

Obecnie przedsiębiorstwa działające w obszarze szeroko rozumianego przemysłu mają możliwość skorzystania z różnych rodzajów badań, w tym między innymi badań metalograficznych czy wytrzymałościowych. Szczególnie popularnym rodzajem badania jest statystyczna próba rozciągania, czasem określana także jako próba rozciągania metali?

Statyczna próba rozciągania metali - na czym polega?

Próba rozciągania stali to w dwudziestym pierwszym wieku jedna z popularniejszych metod badania własności wytrzymałościowych materiału dostarczonego Laboratorium przez klienta. Wytrzymałość na rozciąganie stali jest sprawdzana poprzez rozciąganie danej próbki. Czynność ta jest przeprowadzana do momentu rozerwania badanego obiektu. Próba rozciągania - może być wykonywana w kierunku prostopadłym, poprzecznym lub wzdłużnym w stosunku do kierunku wzdłużnego wyrobu badanego elementu.

Dowiedz się więcej na: https://tenslab.pl/statyczna-proba-rozciagania

Jeśli chodzi o kształt próbek do statycznej próby rozciągania, to zazwyczaj są to próbki o przekroju okrągłym lub prostokątnym. Rury oraz ich fragmenty z uwagi na specyficzny kształt są badane raczej sporadycznie.

Jakie materiały mogą być poddane badaniu określonemu jako rozciąganie metali? Rodzaje materiałów, które są najczęściej poddawane statycznej próbie rozciągania, to między innymi:

  • wyroby hutnicze,
  • złącza spawane i lutowane,
  • elementy wykonane z tworzyw sztucznych,
  • złącza kompozytowe.

Zobacz także: https://tenslab.pl/oznaczenia-spoin

Efektem przeprowadzonego badania jest wykres rozciągania staliWykres rozciągania pokazuje, jak zmienia się naprężenie w próbce w funkcji odkształcenia.

Statyczna próba rozciągania stali - dlaczego warto skorzystać z oferty badań Laboratorium Wytrzymałościowego Tenslab?

Dlaczego warto skorzystać z oferty statycznej próby rozciągania materiału wykonywanej przez Laboratorium Wytrzymałościowe Tenslab? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: ponieważ Laboratorium Tenslab oferuje bardzo wysoką jakość świadczonych usług. Ponieważ Laboratorium dysponuje sprzętem pozwalającym na wykonywanie badań we własnym zakresie, klienci mogą liczyć na szybkie uzyskanie niezbędnych wyników. Specjalistyczne maszyny wysokiej klasy, którymi dysponuje Laboratorium Wytrzymałościowe Tenslab (ekstensometry kontaktowe i bezkontaktowe, komory grzewcze to tylko  część posiadanej aparatury), pozwalają na realizację badań o zakresie siły nawet do 2000 kN.

Sprawdź też: https://tenslab.pl/metoda-brinella

Ponadto, badania próbek - w tym m.in. statyczna próba rozciągania metali - są wykonywane w zgodzie z obecnie obowiązującymi normami i standardami. Do norm należą: PN-EN ISO 6892-1, PN-EN ISO 6892-2. Ponadto, Laboratorium posiada akredytacją udzieloną przez PCA - Polskie Centrum Akredytacji (AB nr 1700).

Materiał zewnętrzny 

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%