Zamknij

Jak działa technika diamentowa i dlaczego jest tak skuteczna?

08:30, 28.11.2022 Katarzyna Dudek
Skomentuj

W budownictwie nie brakuje twardych i bardzo trudnych do cięcia materiałów. Beton komórkowy, beton zbrojony, cegły i płyty chodnikowe są niezwykle trudne w obróbce. Rozwiązaniem staje się technika diamentowa, dzięki której możliwe jest wykonywanie odwiertów i przecięć najbardziej wytrzymałych materiałów budowalnych.

Najbardziej wytrzymałe narzędzia do cięcia materiałów budowlanych

Jedne z najtwardszych materiałów budowlanych to kamień, beton zbrojony i stal. W trakcie prac budowlanych nierzadko należy wykonywać prace polegające na ich przecinaniu lub wykonywaniu otworów. Zadanie to można zrealizować tylko przy użyciu materiałów, które będą jeszcze bardziej wytrzymałe. Takie właśnie są narzędzia diamentowe.

Tarcze, wiertła i sznury diamentowe to najlepszy wybór do obróbki twardych bloków betonowych, zbrojeń i elementów stalowych. Ze względu na bardzo wysokie temperatury, które mogą powstawać w trakcie pracy, większość profesjonalnych narzędzi przeznaczonych jest do cięcia techniką na mokro. Nie ma obecnie alternatywnych rozwiązań, które zapewniałyby taką skuteczność cięcia najtwardszych materiałów budowlanych. Narzędzia diamentowe od Husqvarny wykorzystuje się nie tylko do cięcia ścian, cięcia powierzchniowego i wydrążania otworów. Oprócz tego technika diamentowa znalazła szerokie zastosowanie w polerowaniu powierzchni przemysłowych, wierceniu rdzeniowym i pneumatycznym.

Jak produkuje się narzędzia diamentowe?

Początek rozwoju techniki diamentowej przypada na koniec lat 50. XX w., kiedy dokonano skutecznej syntetyzacji sztucznych kryształów diamentu. Obecnie w ciągu roku produkuje się ponad pół miliarda karatów syntetycznych diamentów. Wykorzystywane są one głównie w przemyśle. Od strony wizualnej różnią się znacznie od swoich ekstrawaganckich odpowiedników używanych w jubilerstwie. Posiadają jednak jedną wspólną cechę: niesamowitą wytrzymałość.

Narzędzia diamentowe powstają dzięki specjalnemu połączeniu warstwy metalu i proszku diamentowego. Mieszanka drobnych kryształów nadaje ostrzu na całej powierzchni przeznaczonej do cięcia wyjątkowe właściwości. Dzięki technice laserowej możliwe jest dokładne i masowe produkowanie takich narzędzi.

Materiał zewnętrzny

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%