Powiat sandomierski. Ministerstwo przyznało pieniądze na remont zabytków - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 30 czerwca
reklama

Powiat sandomierski. Ministerstwo przyznało pieniądze na remont zabytków

0

Kwota 2,3 miliona złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z programu „Ochrona zabytków”, trafi do powiatu sandomierskiego. Pieniądze przyznane zostały przede wszystkim na kontynuację rozpoczętych już prac, ale są także fundusze na nowe pilne zadania, między innymi wymianę dachu na bazylice katedralnej.

Na wymianę pokrycia południowej połaci dachu katedry wraz z rekonstrukcją więźby ministerstwo przyznało sumę 678 tysięcy złotych. Prace, jak podkreśla parafia katedralna, są pilne. Po opadach woda dostaje się przez nieszczelny dach do wnętrza świątyni i zagraża cennym freskom bizantyjsko-ruskim z XV wieku.

Remont więźby dachowej wraz z wymianą blachy i orynnowania ma być przeprowadzony w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Goźlicach w gminie Klimontów. Parafia pozyskała na ten cel 480 tysięcy złotych. Wcześniej fundusze przekazał wojewoda i klimontowski samorząd.

Dzięki przyznanej dotacji z resortu kultury w wysokości 375 tysięcy złotych w kościele rektoralnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Sandomierzu przeprowadzone zostaną prace ratownicze związane z osuszaniem i izolacją fundamentów.

W zespole pocysterskim pod wezwaniem św. Floriana w Koprzywnicy będzie kontynuowana konserwacja romańskiego wątku kamiennego i detalu architektoniczno-rzeźbiarskiego elewacji świątyni. Będzie to piąty etap zadania, ministerstwo przyznało na jego realizację 277 tysięcy złotych.

Klasztor oo. Dominikanów pod wezwaniem św. Jakuba w Sandomierzu dostał ministerialne fundusze na kontynuację dwóch przedsięwzięć – 185 tysięcy złotych na trzeci etap remontu konserwatorskiego dzwonnicy oraz 46 tysięcy złotych na interwencyjne zabezpieczenie i konserwację piwnicy romańskiej, piąty już etap.

Konserwacja kolejnej części księgozbioru – inkunabułów, starodruków i rękopisów z XVI i XVII wieku – takie zadanie będzie mogła zrealizować dzięki środkom z ministerstwa, w kwocie 62 tysięcy złotych, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu.

Mam świadomość, że otrzymana dotacja nie jest wystarczająca, ale potrzeby są również ogromne. Warto podkreślić, że nigdy wcześniej województwo świętokrzyskie takich środków finansowych nie otrzymywało, podobnie jak powiat sandomierski – powiedział poseł Marek Kwitek.

 

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.