reklama
reklama
Sandomierska katedra ucierpiała podczas niedawnej ulewy. W budynek uderzył piorun [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Sandomierska katedra ucierpiała podczas niedawnej ulewy. W budynek uderzył piorun [zdjęcia]

1
1 z 3

Burza, która kilka dni temu wyrządziła wiele szkół na terenie Sandomierza nie oszczędziła także tamtejszej katedry. Jak informuje Rzecznik Diecezji Sandomierskiej ks. Grzegorz Słodkowski – uszkodzeniu uległa część muru okalającego teren ogrodu katedralnego oraz fragment sterczyny dekoracyjnej fasady kościoła.

Na stronie internetowej diecezji sandomierskiej czytamy: „Uderzenie pioruna w ozdobną kulę sterczyny oderwało jej część, która spadając, uderzyła w połać dachu i spadła na chodnik przykościelny, o czym świadczy spore wgłębienie. Na szczęście, dostęp na teren wokół katedry był wówczas zamknięty”.

Komisja oceniająca skalę zniszczeń, w skład której weszli: Leszek Polanowski – kierownik Delegatury Sandomierz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, ks. Andrzej Rusak, konserwator diecezjalny oraz inspektor konserwacji zabytków Paweł Sobczyński, stwierdziła, że „Uszkodzona została część dachu na połaci północnej w miejscu łączenia elementów blachy. Pozostała na fasadzie uszkodzona część kuli sterczyny, zdaniem konserwatorów nie powinna odpaść, jednak ze względu na bezpieczeństwo wiernych i turystów, czynione są starania, aby usunąć ten element ze szczytu świątyni i zrekonstruować go w odpowiednich warunkach”.

Spływająca woda spowodowała także osunięcie się skarpy wzgórza katedralnego, co w konsekwencji doprowadziło do zniszczenia muru ceglanego na odcinku 40 metrów.

Na stronie diecezji pojawił się także apel  wsparcie finansowe koniecznych do wykonania prac: „Ze względu na zagrożenie dla trwałości wzgórza katedralnego, a co za tym idzie Bazyliki katedralnej, konieczne są niezbędne prace zabezpieczające zbocze wzgórza przed dalszym osuwaniem się. Parafia katedralna nie jest w stanie udźwignąć finansowo kosztów prac ratowniczych skarpy oraz rekonstrukcji muru, dlatego zwraca się do ludzi dobrej woli o wszelkie wsparcie tej inwestycji”.

DCIM100MEDIADJI_0548.JPG

1 z 3

Jeden komentarz