reklama
Sandomierz. Będą podwyżki podatków od nieruchomości. Radni zrobili wyjątek dla szpitala - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 9 sierpnia
reklama

Sandomierz. Będą podwyżki podatków od nieruchomości. Radni zrobili wyjątek dla szpitala

0

W Sandomierzu wzrosną w przyszłym roku podatki od nieruchomości. Z podwyżek wyłączone zostały placówki medyczne, wśród nich szpital.

Decyzję w sprawie nowych stawek podjęła Rada Miasta podczas środowej sesji (1 grudnia). Zgodnie z przyjętą uchwałą podatki od nieruchomości wzrosną o poziom inflacji, czyli o 3,6 proc.

Głosowanie poprzedziła dyskusja. Przeciwko podwyżkom wypowiedział się Andrzej Bolewski. – Oczekiwałem, że wypracujemy raczej system ulg, głównie dla lokalnych, niewielkich przedsiębiorców. Jest to kwestia utrzymania miejsc pracy. Kieszenie obywateli stają się coraz bardziej ubogie, a my zaczynamy coraz bardziej je drenować – mówił Andrzej Bolewski.

Zwrócił on uwagę na to, że w prawobrzeżnej części Sandomierza, wskutek restrykcji związanych z mapami powodziowymi, wartość gruntów spadła. Radny Bolewski zasugerował, aby zamiast podnosić daniny, miasto poszukało oszczędności w instytucjach samorządowych.

Kazimiera Bednarska zaproponowała, aby z podwyżek wyłączony został Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego. Płaci on podatek od nieruchomości w wysokości około 300 tysięcy złotych rocznie. Kwota ta, w związku z oddaniem pawilonu Centrum Zdrowia Psychicznego, wzrośnie. Do dyskusji na ten temat włączył się wicestarosta Paweł Niedźwiedź. – W dobie pandemii podnoszenie stawek dla placówek, które świadczą usługi zdrowotne, nie jest właściwe – stwierdził Paweł Niedźwiedź.

Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że podnoszenie podatków o wskaźnik inflacji to dobra i normalna praktyka. Poinformował, że ostatnio taką decyzję podjęła między innymi gmina Dwikozy, zrobiła to – jak powiedział –  gładko i spokojnie.

Radni są również od tego, aby dbać o strukturę dochodów do budżetu miasta – stwierdził burmistrz.

Skarbnik miasta zaznaczyła natomiast, że sytuacja miasta jest zła i szybko się to nie zmieni. Samorząd planuje inwestycje, na które potrzebne są pieniądze.

Wniosek dotyczący utrzymania dotychczasowej stawki podatkowej dla podmiotów medycznych został zaakceptowany. Będą one płacić 4,28 zł za metr kwadratowy.

Stawki za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrosną z 78 do 81 groszy, za budynki mieszkalne z 64 do 66 groszy za metr kwadratowy, podatek za budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zostanie podniesiony z 21,66 do 22,43 złotych, a za garaże z 7,24 do 7,50 złotych.

 Z tytułu podwyżek do budżetu gminy wpłynie około 400 tysięcy złotych.

Za zmianami głosowało siedem osób, trzy były przeciw. Dziewięcioro radnych się wstrzymało.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.