Sandomierz. Kolejny dzień kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Rekord zostanie pobity? [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 5 grudnia
reklama

Sandomierz. Kolejny dzień kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Rekord zostanie pobity? [zdjęcia]

0

Na sandomierskich nekropoliach trwa zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków. Wśród kwestujących są członkowie i sympatycy Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, nauczyciele i uczniowie oraz radni.

Wolontariuszy z puszkami można spotkać na cmentarzach katedralnym, świętopawelskim i komunalnym. Ofiarodawcy otrzymują broszurkę z informacją o pracach renowacyjnych wykonanych przy zabytkowych nagrobkach w ostatnim roku i znaczek SKOCK. Jest również możliwość kupienia albumu pod tytułem „Cmentarz Katedralny w Sandomierzu 1792-2017” oraz publikacji na temat działalności Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w okresie od 1992 do 2017 roku.

Kwestujący w poniedziałek, 1 listopada  mówili zgodnie o dużej hojności osób odwiedzających nekropolie.

Mamy nadzieję, że uzbieramy więcej pieniędzy niż dwa lata temu. Po dwóch dniach kwesty, w niedzielę wieczorem, mieliśmy już prawie 10 tysięcy złotych. Jesteśmy przekonani, że przekroczymy sumę 20 tysięcy – powiedział Wojciech Czerwiec, wiceprezes SKOCK, przewodniczący Rady Miasta. – Do puszek trafiają głównie banknoty. Zauważyłem, że pieniądze chętniej wrzucają starsze osoby. Mamy już, co bardzo cieszy, stałych darczyńców.

Przy cmentarzu świętopawelskim kwestowali między innymi radni Renata Kraska i Jerzy Żyła.

Mieszkańcy są ofiarni, uśmiechnięci. Cali nasi sandomierzanie – chwaliła darczyńców Renata Kraska.

To kolejna kwesta, w której my, radni staramy się wspomóc SKOCK. Mam nadzieję, że uda nam się zebrać dużą sumę – dodał Jerzy Żyła.

Przy tej samej nekropolii pieniądze zbierali Wiktor i Hubert z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki. Uczniowie ci kwestowali po raz pierwszy. Zaznaczyli, że na udział w akcji zgodzili się bez wahania. – To wspaniałe uczucie móc działać na rzecz innych, ofiarować swój czas, by zrobić coś dobrego – powiedział Hubert.

Wrzucający datki powtarzali, że wspieranie takich przedsięwzięć, jak renowacja zabytkowych nagrobków, to nasza powinność. – Cmentarz katedralny to miejsce szczególne, gdzie jest wiele zabytków. Trzeba o nie dbać, by przetrwały dla potomnych. To również świadectwo naszej pamięci, którą jesteśmy winni naszym przodkom – zaznaczył pan Kazimierz.

W tym roku między innymi dzięki datkom z kwest odrestaurowano sześć zabytkowych nagrobków znajdujących się na nekropolii przy ulicy Mickiewicza. Jak poinformował Wojciech Czerwiec, w najbliższym czasie odbędzie się odbiór wykonanych prac. Wytypowane zostaną również obiekty, które będą odnawiane w roku przyszłym. – Postawiliśmy sobie za punkt honoru, aby odnowić także nagrobki znajdujące się na cmentarzu świętopawelskim. Jest on niewiele młodszy od katedralnego – przypomniał Wojciech Czerwiec.

Kwesta kontynuowana będzie jutro (we wtorek), ale już tylko na cmentarzu katedralnym.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.