Sandomierzanie oddali cześć powstańcom styczniowym [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 24 maja
reklama

Sandomierzanie oddali cześć powstańcom styczniowym [zdjęcia]

0

Sandomierzanie upamiętnili bohaterów zrywu 1863 roku. Obchody 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego odbyły się w minioną sobotę, 22 stycznia.

Uczestnicy uroczystości najpierw złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach powstańców, które znajdują się na Cmentarzu Katedralnym. Spoczywają tam: Ignacy Marynowski, Lambert Nejmark i ksiądz Tomasz Sokalski. – W ten symboliczny sposób przywracamy pamięć o wszystkich bohaterach powstania styczniowego, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce – podkreślił poseł Marek Kwitek, główny organizator rocznicowych obchodów.

Parlamentarzysta przypomniał sylwetki bohaterów. Zaznaczył, że Ignacy Marynowski uczestniczył wcześniej w powstaniu listopadowym, o niepodległość walczyli również jego potomkowie. – Historia rodziny Marynowskich jest symbolem polskiego heroizmu i patriotyzmu. Każde pokolenie płaciło daninę krwi, walcząc i ginąc za ojczyznę – powiedział poseł Kwitek.

Następnie w kościele pod wezwaniem św. Józefa odprawiona została msza św. w intencji powstańców. Znajdujący się przy tej świątyni klasztor Reformatów zapisał ważną kartę w walce Polaków o wolność ojczyzny. Tutaj bowiem odbywały się manifestacje patriotyczne, a ojcowie mocno zaangażowali się w przygotowania powstańcze, za co zapłacili kasatą klasztoru przez władze rosyjskie. Po mszy w miejscu, w którym sandomierzanie postawili w 1863 roku krzyż z koroną cierniową, uczestnicy uroczystości ustawili znicze.

 – Sandomierzanie byli aktywnymi uczestnikami powstania styczniowego. Winniśmy im pamięć. Trzeba szanować ludzi szerzących dobre, postępowe, patriotyczne idee, dążących do poprawy bytu narodu polskiego – mówił Janusz Stasiak, zastępca burmistrza Sandomierza.

Obchody rocznicowe odbyły się również w Zawichoście i Czyżowie Szlacheckim.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.