reklama
Seniorzy z gminy Zawichost mają nowe miejsca spotkań [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 9 sierpnia
reklama

Seniorzy z gminy Zawichost mają nowe miejsca spotkań [zdjęcia]

0
1 z 37

Dwie placówki dla seniorów powstały w gminie Zawichost. Burmistrz Katarzyna Kondziołka podkreśliła w czasie oficjalnego otwarcia, że były one bardzo wyczekiwane, osób starszych bowiem przybywa.

W Piotrowicach powstał Klub Seniora, natomiast w Linowie – Dom Dziennego Pobytu. Na ich utworzenie samorząd pozyskał dotacje z rządowego programu Senior Plus w łącznej wysokości 240 tys. złotych, co stanowiło prawie 80 proc. wartości inwestycji.

Pomieszczenia dla osób starszych przygotowano w remizach strażackich. Zostały one wyremontowane i wyposażone. W Piotrowicach skupiono się przede wszystkim na zewnętrznej części budynku – zyskał on nową elewację, odwodnienie, schody, a także taras. Wewnątrz zostały wykonane prace malarskie i naprawcze. W Linowie wyremontowano wnętrze remizy. Z myślą o seniorach wydzielone zostały dodatkowe pomieszczenia – szatnia, aneks kuchenny, pokój dla pielęgniarki oraz pomieszczenie służące do zajęć ruchowych.

Seniorzy będą mogli korzystać z bogatej oferty zajęć plastycznych, muzycznych, fotograficznych i informatycznych. Prowadzona będzie również rehabilitacja.

Są to długo wyczekiwane inwestycje, które wynikają z prawdziwych potrzeb społecznych. Seniorzy z naszej gminy chcą mieć miejsca, gdzie mogliby się spotykać, rozwijać pasje i zainteresowania oraz wymieniać się doświadczeniami. Po rozmowach z nimi wiem, że mają wiele ciekawych pomysłów na rozwój naszej gminy, związanych z jej historią – powiedziała Katarzyna Kondziołka.

W uroczystym otwarciu Klubu Seniora w Piotrowicach i Domu Dziennego Pobytu Senior Plus w Linowie uczestniczyła online Anna Krupka, wiceminister kultury i sportu. Pogratulował ona władzom Zawichostu znakomitego rozwoju gminy, podkreślając, że pomagają w tym fundusze rządowe.

Kluby i domy seniora to bardzo ważne placówki w takich środowiskach jak gmina Zawichost. Dzięki nim osoby, które zakończyły już pracę zawodową, często mieszkające samotnie, mogą się ze sobą spotykać. Są to miejsca dobrze przygotowane do takich celów – zaznaczyła poseł Agata Wojtyszek.

Parlamentarzystka dodała, że gdy zaczynała pracę na stanowisku wojewody, w Świętokrzyskiem było zaledwie kilka placówek dla seniorów, teraz jest ich ponad 50.

Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego mówił, iż jest ważne jest, by miejsca dla seniorów powstawały nie tylko w centrach gmin, ale także, jak w przypadku Zawichostu, w małych miejscowościach.

Z oferty obu placówek będzie mogło skorzystać około 30 osób.

fot. Ewelina Ura-Kamińska

Nowe miejsc spotkań dla seniorów w Zawichoście- 37 zdjęć

1 z 37

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.