Separator osocza już w Sandomierzu - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Separator osocza już w Sandomierzu

0

Sandomierz jest drugim miejscem w regionie, po Kielcach, w którym ozdrowieńcy mogą oddać osocze. Jest ono wykorzystywane w leczeniu chorych na COVID-19.

Do punktu krwiodawstwa znajdującego się w budynku szpitala trafił już separator osocza. Oznacza to, że chcący je oddać ozdrowieńcy nie muszą jechać do oddalonych o prawie 100 kilometrów Kielc. Dotychczas tak duża odległość zniechęcała część potencjalnych dawców.

Pierwszą osobą,  która oddała osocze  w sandomierskim punkcie był żołnierz, członek Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK 111 przy Jednostce Wojskowej 3533. 

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz szpitale w całej Polsce apelują o zgłaszanie się osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie tej choroby. Po przetoczeniu, przeciwciała mają blokować namnażanie się wirusa w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem.

Osoby chcące oddać osocze w sandomierskim oddziale RCKiK proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem: 15 832 36 56 w celu ustalenia terminu.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.