Święto Młodego Wina w Sandomierzu po raz szósty [Zdjęcia]

0

W miniony weekend w Sandomierzu odbyło się Święto Młodego Wina. To już szósta edycja imprezy, która z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Gości przyciąga możliwość degustacji win z bieżącego rocznika i bezpośredniego kontaktu z winiarzami, oferta wydarzeń towarzyszących oraz niepowtarzalna atmosfera, jaka panuje na tutejszej starówce, która w listopadowy weekend tętni życiem. Ale Święto Młodego Wina to tylko jedna z propozycji, jakie dla turystów i miłośników wina ma Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy.

Święto Młodego Wina jest wyjątkowym wydarzeniem, organizowanym od sześciu lat przez Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy. Miłośnicy wina przyjeżdżają do Sandomierza z całej Polski, żeby w niepowtarzalnej atmosferze Starego Miasta degustować po raz pierwszy trunek z bieżącego rocznika, brać udział w warsztatach i dyskusjach, a także osobiście poznać winiarzy, którzy dzielą się swoją pasją i efektami wielomiesięcznej pracy. Raz w roku, w trzeci weekend listopada, stają się oni gospodarzami Sandomierza. W sobotę, podczas oficjalnej inauguracji wydarzenia, klucze do miasta symbolicznie przekazał im Marcin Marzec – burmistrz elekt oraz Dariusz Socha – kierownik Referatu kultury, promocji, sportu i turystyki. W odbywającym się w dniach 16-18 listopada Święcie Młodego Wina wzięło udział kilkaset osób, które najpierw uczestniczyły w uroczystości na Zamku i w Winnym Korowodzie, czyli pochodzie z Zamku na Rynek, a później, w restauracjach zlokalizowanych na starówce, degustowały wino z 12 lokalnych winnic. W niedzielę goście indywidualni licznie odwiedzali poszczególne winnice w ramach Dnia Otwartych Piwnic, rozmawiali z winiarzami i mogli kupić wytwarzane przez nich wino.

– Cieszę się z tak dużej frekwencji, którą było widać już na Zamku. Coraz więcej osób bierze udział w korowodzie, z roku na rok jest on coraz dłuższy – powiedział Mateusz Paciura, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. – Zainteresowanie Świętem Młodego Wina rośnie z każdym rokiem i coraz wcześniej kończą się nam karnety dla uczestników. Przy aktualnej formule nie mogliśmy zwiększyć liczby gości, ale pracujemy nad tym, aby zmienić ją na tyle, by jak najwięcej osób miało okazję spróbować naszych młodych win.

Dla tych, którzy nie mogli wybrać się do Sandomierza lub nie zdążyli z zakupem Paszportu Enoturysty (karnet uprawniający do udziału w degustacjach), jest jednak dobra wiadomość. Listopadowe Święto Młodego Wina to jedna z wielu możliwości spróbowania unikalnych regionalnych win. Sezon nie kończy się tu wraz ze schyłkiem okresu wakacyjno-urlopowego, a winnice można odwiedzać właściwie przez cały rok.

 

 

Share.

Comments are closed.