reklama
W południe zabrzmi najstarszy dzwon w Polsce. Tak Sandomierz uczci Narodowe Święto Niepodległości - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

W południe zabrzmi najstarszy dzwon w Polsce. Tak Sandomierz uczci Narodowe Święto Niepodległości

0

Piotr, najstarszy dzwon w Polsce, znajdujący się w kościele św. Jakuba w Sandomierzu zabrzmi dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczne obchody w Królewskim Mieście, podobnie jak w innych miejscach, będą miały skromniejszy niż zwykle wymiar. 

W środę, 11 listopada o godzinie 10.30 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Z uwagi na sytuację epidemiczną w świątyni nie będzie pocztów sztandarowych, w nabożeństwie będzie mogło wziąć udział maksymalnie 50 osób.

O 11.45 starosta sandomierski i burmistrz Sandomierza złożą wiązanki kwiatów przed Pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów na Cmentarzu Katedralnym oraz przed Pomnikiem Plutonowego Władysława Barana, obok Starostwa Powiatowego. W południe zabije Piotr, a także – w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” –  z Ratusza  zabrzmi hymn Polski.

Obchodom towarzyszą wydarzenia organizowane w przestrzeni wirtualnej. Są to: „Ok(n)o na Polskę” – konkurs fotograficzny, „Krajobraz nie(p)odległego Sandomierza” – wirtualna prezentacja archiwalnych fotografii związanych z miastem oraz „Ratusz w barwach narodowych” – patriotyczna iluminacja na elewacji renesansowej budowli. Urząd Miejski zachęca także do udziału w akcji pod hasłem: „Sandomierz świętuje niepodległość” i udostępniania na Facebooku okolicznościowego plakatu, a tym samym do bicia rekordu 102 udostępnień na 102 rocznicę odzyskania niepodległości.

Szczegóły dotyczące wydarzeń znajdują się na stronach: www.esceka.pl oraz www.sandomierz.pl.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.