Wielkie święto diecezji sandomierskiej

0

Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, będzie przewodniczył uroczystej mszy świętej z okazji 200-lecia diecezji sandomierskiej. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę, 16 czerwca.

Jubileusz diecezji świętowany jest już od kilku miesięcy. Na jutro zaplanowana jest najważniejsza część rocznicowych obchodów. W Eucharystii, która rozpocznie się w bazylice katedralnej o godz. 11, poza nuncjuszem papieskim uczestniczyć będzie około dwudziestu biskup z Polski i zagranicy. Homilię wygłosi metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski. Dalsza część uroczystości odbędzie się w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie m. in. rozstrzygnięty zostanie konkurs dla dzieci i młodzieży. Zadaniem jego uczestników było zaprezentowanie swojej parafii. Jak informują organizatorzy, do konkursu zgłoszono bez mała tysiąc prac!

Kolejnym ważnym wydarzeniem jubileuszowym, będzie zaplanowana na 30 czerwca premiera oratorium o męczennikach sandomierskich. Widowisko, do którego libretto napisał ks. Krzysztof Lechowicz, proboszcz parafii w podstaszowskim Strzegomiu, wystawione zostanie na terenie ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Początek godz. 18.

O już zrealizowanych i planowanych jeszcze punktach wielkiego jubileuszu diecezji była mowa podczas specjalnej konferencji prasowej w sandomierskiej kurii. Wzięli w niej udział m.in. biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik oraz ks. Leszek Pachuta, dyrektor Wydawnictwa Diecezjalnego w Sandomierzu, który zaprezentował kilkanaście publikacji przygotowanych specjalnie z okazji 200-lecia diecezji.

Obecnie na terenie diecezji sandomierskiej mieszka ponad 680 tysięcy ludzi. Zdecydowana większość z nich to katolicy. W diecezji są 242 parafie. Najmniejsze liczą około 400 mieszkańców, a największe po 13 – 14 tysięcy ludzi. Pracuje tu 622 księży, 69 kapłanów zakonnych oraz ponad 340 sióstr zakonnych.

(rs)

Fot. R. Staszewski

Konferencja prasowa na temat wydarzeń związanych z jubileuszem 200-lecia diecezji sandomierskiej.

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.