Zamknij

Zabytkowe sandomierskie dzwony znowu zabrzmiały. Wśród nich "Piotr", najstarszy dzwon w Polsce [zdjęcia]

16:35, 16.08.2020 MPlaza
Skomentuj

Trzy dzwony z kościoła św. Jakuba w Sandomierzu znowu zabiły. Jest wśród nich najstarszy dzwon w Polsce o imieniu Piotr. - Cieszę się, że z Sandomierza może promieniować dźwięk dzwonów wzywający do jedności, do jednoczenia się mimo naszej różnorodności - powiedział Marcin Lisak, przeor klasztoru ojców dominikanów w Sandomierzu.

Uroczysta reinauguracja dzwonów odbyła się w niedzielę, 16 sierpnia, po mszy świętej. Uroczystość zgromadziła w najstarszej sandomierskiej świątyni lokalne władze, licznych mieszkańców i turystów.

Dominikańskie dzwony przez kilka ostatnich lat milczały. Niedawno poddano je konserwacji. Zostały wyczyszczone i nawoskowane. Naprawione zostały mocowania. Dzwony znajdują się w odnowionej wczesnogotyckiej dzwonnicy. Wiszą na wysokości 15 metrów nad ziemią. W środku umieszczony jest największy - "Jan", a po bokach "Piotr" i dzwon Najświętszej Maryi Panny. Każdy może brzmieć samodzielnie.

- Zobaczcie, jak wspaniałym instrumentem jest dzwon. Niezależnie od tego, w jaki sposób wierzymy, jakie mamy poglądy, to wszyscy jesteśmy w stanie usłyszeć jego dźwięk. To w pewien sposób pokazuje, że u podstaw naszej rzeczywistości jest jedność. Wierzymy, że tą najwyższą jednością jest Pan Bóg i on tym dźwiękiem do nas przemawia - mówił ojciec Marcin Lisak.

Przeor podkreślił, że czas reinauguracji nie jest przypadkowy, w tym roku bowiem przypada 450. rocznica "zgody sandomierskiej", zawartej między ewangelikami. Teraz w Sandomierzu będzie rozlegać się dźwięk dzwonów wzywający do jedności.

"Piotr", jak zaznaczył dominikanin, jest nie tylko najstarszym datowanym, ale najstarszym zachowanym dzwonem w Polsce. Odlany został w 1314 roku. Niewiele młodszy "Jan", zwany "Przeorskim", pochodzi z 1389 roku. Można przypuszczać, powiedział ojciec Marcin Lisak, że ufundowała go święta królowa Jadwiga. Trzeci dzwon Najświętszej Marii Panny, z jej wizerunkiem, powstał w 1758 roku . Nazywany jest "Flisackim", gdyż najprawdopodobniej to flisacy spławili go z Gdańska do Sandomierza.

Prace renowacyjne wsparły finansowo władze miasta i powiatu. W ceremonii uruchomienia dzwonów uczestniczyli między innymi: ojciec Marcin Lisak, ksiądz Marcin Chyl, proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierzu,  starosta Marcin Piwnik, burmistrz Marcin Marzec i Marek Jońca, członek zarządu województwa. Wcześniej odbyła się próba z udziałem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.

Uroczystość uświetniła swoim śpiewem Katarzyna Ćwiek, pochodząca z podsandomierskiego Polanowa mezzosopranistka z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Towarzyszył jej śpiewak i multiinstrumentalista Tomasz Pasławski z Gliwic.

Dzwonnicę, w której znajdują się zabytkowe dzwony można zwiedzać.

Więcej o uroczystości i historii dominikańskich dzwonów w najbliższym papierowym wydaniu "Tygodnika Nadwiślańskiego".

 

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

tomtom

0 0

brawo sandomierz i cala ziemia tarnobrzeska 08:39, 17.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%