Zamknij

Dwie wystawy tego samego popołudnia w Sandomierzu. Autorów łączy talent i osoba Stanisława Młodożeńca

16:24, 06.08.2024 . Aktualizacja: 16:37, 06.08.2024
Skomentuj
reo

Dwa wernisaże wystaw prac cenionych artystów odbędą się tego samego dnia – w czwartek, 8 sierpnia, w Sandomierzu. Autorów łączy nazwisko i osoba Stanisława Młodożeńca, urodzonego w podsandomierskich Dobrocicach poety, współtwórcy futuryzmu polskiego. 

Najpierw,  o godzinie 18, w Galerii Sztuki Widnokrąg nastąpi uroczyste otwarcie wystawy prac Piotra Młodożeńca, malarza i grafika. Ekspozycja nosi tytuł „Jan, Piotr, Stanisław... Młodożeniec”. Autor jest wnukiem poety, synem wybitnego grafika Jana Młodożeńca i bratem malarza Stanisława Młodożeńca.

Później w sali ekspozycyjnej Ratusza otwarta zostanie wystawa prac Wandy Arlitewicz Młodożeńcowej, żony poety, zmarłej w 1971 roku. Będzie to pierwsza taka prezentacja jej dorobku artystycznego.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Wystawy będą dostępne dla zwiedzających do końca października. Ich kuratorem jest Piotr Kusal, natomiast organizatorami są: Sandomierskie Centrum Kultury, Widnokrąg i Urząd Miejski w Sandomierzu.

 

***O ARTYSTACH***

Piotr Młodożeniec (ur. 1956, Warszawa). Ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1976-1981. Dyplom otrzymał w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Od lat 80. zajmuje się malarstwem i grafiką. Współtworzył zjawisko Nowej Ekspresji w malarstwie, będąc zarazem uczestnikiem ruchu kultury niezależnej, kontestującej oficjalne życie artystyczne w stanie wojennym. Artysta wystawiał swoje obiekty na wielu prywatnych, kościelnych i niezależnych wystawach dekady lat 80., jak: “Świadectwo obecności“, Warszawa 1982 r., I Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych “Droga i Prawda“, Wrocław 1985 r., “Co słychać“, Warszawa 1987 r. i in.

W latach 90. kilkakrotnie prezentował swe prace wspólnie z ojcem Janem i bratem Stanisławem, malarzem z Nowego Jorku. W latach 1992-2000 artysta współpracował z Markiem Sobczykiem w graficznej spółce autorskiej pn."zafryki". Projektowali plakaty, billboardy, współpracowali jako ilustratorzy z czasopismami. Indywidualnie Młodożeniec jest laureatem licznych nagród.

Główne nagrody:

Grand Prix na 4. Festiwalu Plakatu w Chaumont we Francji (1993)

Brązowy medal na 4. triennale plakatu w Toyama, Japonia (1994)

Srebrny medal na 16. Biennale w Warszawie (1998)

Nagroda icogarda na 19. Festiwalu Plakatu w Chaumont (2008)

Brązowy medal na 9. Triennale Plakatu w Toyama, Japonia (2009)

Srebrny Medal na 23. Międzynarodowym Biennale Plakatu, Warszawa 2012 – fot. D. Zgutka, 2014

Wanda Arlitewicz Młodożeńcowa (1901-1971). Żona Stanisława Młodożeńca, malarka, kolorystka. Studiowała rysunek w krakowskiej ASP na początku lat 20. XX wieku (1920-1922). Była zaprzyjaźniona z kręgiem kapistów, m.in. Zygmuntem Waliszewskim i Janem Cybisem. Jej prace malarskie – akwarele, gwasze i oleje – reprezentują cechy typowe dla tego nurtu. Malarka operowała szeroką, jasną skalą barwną, posługiwała się plamą utrzymaną w zależności od tematu w ciepłej lub zimnej kolorystyce. Tematem jej obrazów były głównie pejzaże, martwe natury i portrety. Zaprojektowała również utrzymaną w konwencji młodopolskiej okładkę do tomiku poetyckiego „Kwadraty" Stanisława Młodożeńca (Zamość 1925). Przed wojną była nauczycielka prac ręcznych w szkole w Zamościu. W 1946 r. otrzymała nagrodę „Zdroju" za pracę „Kosiarz" przedstawioną na wystawie plastyków w Lublinie (I.W., Życie kulturalne Lubelszczyzny, "Zdrój", 1946, nr 4, s. 7-8). W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się obraz jej autorstwa pt. „Flakon z żółtymi kwiatami”.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%