Zamknij

"Światłem w srebro". Niezwykłe fotografie Rafała Biernickiego w sandomierskim "Widnokręgu" [FOTO]

12:57, 01.04.2024 . Aktualizacja: 15:59, 01.04.2024
Skomentuj Rada Biernicki prezentuje aparat, którego używa w swojej pracy. Rada Biernicki prezentuje aparat, którego używa w swojej pracy.

Znakomite zdjęcia Rafała Biernickiego, sandomierzanina, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, można obejrzeć w Galerii Sztuki „Widnokrąg”.  Zostały one wykonane XIX-wieczną, unikatową techniką. 

Na fotografiach zostały uwiecznione między innymi: nadmorskie krajobrazy Portugalii, znajdujący się w tym kraju dawny stadion korridy, pejzaże francuskiej Normandii oraz Szkocji, rynek włoskiego miasteczka, w trzech różnych ujęciach. Prace te powstały w ostatnich kilku latach, kiedy Rafał Biernicki podróżował po Europie swoją furgonetką, służącą również za dom i pracownię. W „Widnokręgu” pokazywane są również trzy sandomierskie zdjęcia oraz portret. 

Tytuł wystawy „Światłem w srebro” stanowi nawiązanie do techniki zastosowanej przez autora. Fotografie zostały wykonane na płytach aluminiowych XIX-wieczną metodą mokrego kolodionu, za pomocą stuletniego amerykańskiego aparatu panoramicznego.

– Są to pojedyncze egzemplarze. Robię wyłącznie jedną fotografię. W tych zdjęciach jest zawarte światło, które widziałem, fotografując tamte miejsca. To światło przywożę w takiej formie – powiedział Rafał Biernicki.

To „pierwsze światło”, mówił autor wystawy, jest w jego fotografii najważniejsze.  

– Rafał pisze kolejny rozdział w historii sandomierskiej fotografii, która – jak dobrze wiemy – w ostatnim stuleciu odegrała w naszym mieście bardzo ważną rolę. Dowodem tego jest nowe miejsce na mapie Sandomierza – stała wystawa „Czarno-biała fotografia Sandomierza”, która mieści się na parterze miejskiego ratusza – przypomniała Anna Bokwa, właścicielka Galerii Sztuki „Widnokrąg”.

Wystawa w „Widnokręgu” będzie czynna do końca czerwca.

Więcej o tym wydarzeniu będzie można przeczytać w "Tygodniku Nadwiślańskim".    

[FOTORELACJA]6219[/FOTORELACJA]

[ZT]209212[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

FotoamatorFotoamator

0 0

Za czasów komuny nie można było zakupic przyzwoitego aparatu fotograficznego. Na półkach królowały Zenit, Smena, Zorkij, FED (nazwa na cześć FEliksa Dzierżyńskiego, tego bandziora). O zakupie aparatu marki Praktica produckji NRD, można było sobie pomarzyć. Te były sprzedawane spod lady. Były też Pentacon SIX dostępny (format klatki 6x6 cm), ale za taką bajońską kwotę, że nie każdego na to było stać. Kiedy zarobki wynosiły 300-500 zł to Pentacon SIX kosztował 24 000 zł. Ten aparat był produkowany w dwóch wersjach. Jedna na rynek wschodni (gorsza) i druga na rynek zachodni.
W PEWEXach półki się uginały od aparatów japońskich marki Canon, Nikon, PENTAX. Te też nie były dostępne, przynajmniej nie dla każdego. Tylko za dolary i za handel nimi Milicja ścigała. Dziwny jest ten świat śpiewał Cesiek Niemen. Tak, był dziwny bo nie było za co kupić sprzętu sprzedawanego za złotówi i też niewiele go było na półkach. Kiedy były dostawy towaru do sklepu FOTO-Optycznego to trzeba było wystać w kolejce by zakupić wywoływacze do błon lub papieru, filmy do slajdów. O zakupie lamp błyskowych nie było mowy, bo nawet tego brakowało. Nielicznym udawało się upolować jakiś wyrób ruski. P-o-p-i-e-p-r-z-o-n-e to wszystko było. Taki ciężki żywot w Polsce mieli fotoamatorzy.
Obalenie komuny sprawiło, że półki się zapełniły sprzętem japońskim. Następny cud na Wisłą się objawił. Tylko, że ceny były i są coraz bardziej kosmiczne sprzętu fotograficznego. Dawniej nie było kasy na zakup, towaru na półkach a jeśli był to albo byle jaki ruski albo zbyt drogi , teraz ceny dalej są z kosmosu.
Pozostałem przy smartfonie. 08:20, 03.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%