Monety są zakonserwowane i wstępnie opracowane pod względem naukowym przez prof. Mateusza Boguckiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.
Jak poinformował dr hab. Marek Florek z Delegatury w Sandomierzu WUOZ w Kielcach, najstarsze z przekazanych monet to denary Ottona III, tzw. denary krzyżowe niemieckie i polskie oraz denary Bolesława Śmiałego z XI w.; najmłodsze to monety pruskie i austriackie w XVIII wieku. Najliczniejszą grupę stanowią tzw. denary jagiellońskie, wśród których zidentyfikowano monety wybijane w czasie panowania m.in. Kazimierza Jagiellończyka, Aleksandra i Jana Olbrachta, prawdopodobnie również Władysława Warneńczyka. Drugą pod względem liczebności grupę stanowią denary Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Są one szczególnie interesujące z uwagi, że reprezentują stosunkowo rzadko spotykane typy.
W czerwcu planowane jest przekazanie kolejnej serii monet. Będzie wśród nich złoty celtycki stater typu Kryspinów – jeden z zaledwie trzech egzemplarzy tego typu odkrytych dotychczas w Europie.
Przekazane zabytki wzbogacą zbiory Gabinetu Numizmatycznego, który ma być utworzony w przyszłości w Muzeum Zamkowym.
fot. Delegatura w Sandomierzu WUOZ w Kielcach
[ZT]209798[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz