Pomysł zorganizowania nowego festiwalu narodził się wśród pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Jana Długosza i Sandomierskiego Centrum Kultury. Realizację umożliwi dotacja z Narodowego Centrum Kultury w wysokości 111 tys. zł przyznana książnicy na projekt pod nazwą „GENeracja Słowa – międzypokoleniowy festiwal literacki w Sandomierzu”.
– Postanowiliśmy nawiązać do tego, co jest naszą największą wartością. Sandomierz jest stolicą regionalizmu. Powinniśmy z tego czerpać i sięgać do dorobku naszych twórców, z których jesteśmy dumni. Chcemy ten dorobek promować. Regionalizm rozumiemy bardzo szeroko, także jako te wartości, które nas kształtują. Dlatego zapraszamy również literatów z innych regionów Polski, aby zaprezentowali w Sandomierzu swoje małe ojczyzny – mówi Aleksandra Pawłowska-Mazur z MBP, koordynatorka przedsięwzięcia.
Drugim elementem spajającym festiwal, wspólnym mianownikiem wydarzeń, będzie międzypokoleniowość. W programie są propozycje o charakterze rodzinnym oraz adresowane do różnych grup wiekowych – dzieci, młodzieży i dorosłych. Jak zaznacza współorganizatorka, ich celem jest formowanie oraz integracja pokolenia ludzi czytających– nowej generacji wokół wartości, jakie niesie ze sobą czytanie.
Program sandomierskiego święta literatury jeszcze się kształtuje, poddawany jest ostatnim szlifom. Ale organizatorzy już teraz zapewniają, że każdy dzień festiwalu będzie wypełniony po brzegi ciekawymi wydarzeniami.
– Będą spotkania autorskie z pisarzami różnych gatunków, chcemy bowiem jednoczyć się wokół czytania oraz zaprosić do udziału w festiwalu jak najszersze grono odbiorców. Mamy również warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wydarzenia towarzyszące, które uatrakcyjnią i tak bogaty program festiwalu – podkreśla Aleksandra Pawłowska-Mazur.
Bohaterami spotkań autorskich będą pisarze wywodzący się z Sandomierza i wykorzystujący w swojej twórczości wątki związane z tym miastem, między innymi Maciej Płaza, autor „Skorunia”, „Robinsona w Bolechowie” i „Golema”, laureat najważniejszych polskich nagród literackich i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz autorzy bestsellerowych kryminałów Michał Śmielak i Zygmunt Miłoszewski. Powieściom kryminalnym poświęcony zostanie zresztą cały blok festiwalu. Wśród gości wydarzenia będzie także ceniony prozaik, poeta, dramaturg i wydawca Andrzej Stasiuk.
Ważnym akcentem będzie sesja naukowa poświęcona urodzonemu w Dobrocicach niedaleko Sandomierza Stanisławowi Młodożeńcowi, współtwórcy futuryzmu polskiego. Jest ona przygotowywana we współpracy z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim.
Na festiwalu obecna będzie twórczość Wiesława Myśliwskiego. Jej fragmenty będą czytać: poeta, publicysta i dziennikarz Wojciech Bonowicz oraz aktorzy Wojciech Malajkat, Jakub Sasak i Aleksander Sosiński. Natomiast Teatr Dramatyczny SCK będzie czytał … w ciemnościach fragmenty kryminału.
Nie zabraknie muzyki. Jednym z muzycznych wydarzeń będzie recital Mirosława Czyżykiewicza z utworami między innymi związanego z Sandomierzem Jarosława Iwaszkiewicza.
Po festiwalu w Sandomierzu pozostanie mural. Powstanie on na elewacji budynku Filii numer 1 MBP przy ulicy Armii Krajowej, obchodzącej w tym roku 50-lecie istnienia. Będzie zawierał on elementy nawiązujące do sandomierskiego dziedzictwa literackiego i do wrześniowego wydarzenia.
Biblioteka przygotowuje czytelnicze święto we współpracy między innymi z SCK, TNS i Muzeum Zamkowym.
– Nasz festiwal ma być imprezą cykliczną. Myślę, że jego koncepcja jest na tyle pojemna i atrakcyjna, że się nie wyczerpie – dodaje Aleksandra Pawłowska-Mazur.
We wrześniu ubiegłego roku w Sandomierzu odbył się jednodniowy festiwal literacki. Był on efektem inicjatywy zewnętrznej.
[ZT]213474[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz